Důvodem je především pochybení policie, která v jednom z největších případů pěstování marihuany na Olomoucku nezajistila dostatečné důkazy.

Při akci Asijec sledovali policisté tři měsíce vilu na Rokycanově ulici v Olomouci, o níž měli podezření, že v ní někdo pěstuje indoorové konopí.

19. a 20. září loňského roku zadrželi dva Vietnamce, které podezřívali z nedovolené výroby omamných a psychotropních látek.

Uvnitř se skutečně našla pěstírna a sušírna konopí a policisté zadrželi mimo jiné i více než 400 rostlin obsahujících celkem 347 gramů drogy THC.

Oba muži skončili ve vyšetřovací vazbě. Letos v červenci jim okresní soud vyměřil každému tři a půl roku ve vězení. Oba se odvolali.

„Máme za to, že soud tendenčně a nelogicky hodnotil důkazy. Jako naprosto šokující mi přišlo hodnocení pachových stop a DNA. Znalec uvedl, že z takových stop nelze udělat závěr o přítomnosti mého klienta na místě. Soud to přesto zhodnotil jako usvědčující důkaz, což je skandální,“ zdůraznila obhájkyně jednoho z mužů Klára Čecháková.

Ve sklepě jsem nikdy nebyl

Pěstírna konopí se nacházela v suterénu domu, v němž jeden z obžalovaných bydlel v pronajatém pokoji a druhý prý za ním docházel na návštěvy.

„Co se týče pěstírny, je ve sklepě, kde já jsem ani jednou nebyl. Do toho prostoru je zvláštní vchod,“ řekl muž.

Ani on, ani jeho známý prý od sklepa klíče neměli. Většina chabých důkazů stála na pachových stopách a stopách DNA v domě.

„Je pochopitelné, že tam jsou, když tam můj klient bydlel,“ poznamenal k tomu advokát Igor Koutecký.

Policisté se vydávali za milence

Ani soudci Bohuslavu Miervovi se postup okresního soudu nelíbil.

Upozornil zejména na to, že policisté, kteří se případem zabývali, vypovídali i o tom, co jim řekli Vietnamci při zadržení.

Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu ale něco takového není možné.

V pořádku nebylo ani povolání znalce, se kterým soud nezacházel jako se znalcem.

Policisté, kteří dům sledovali, využili zajímavý trik. Dvojice policistky a policisty předstírala, že je mileneckým párem na procházkách.

Nikdo nenosí v létě kšiltovku a brýle?

Později popsali, že jeden z mužů chodil do domu od července do září maskovaný – kšiltovkou a slunečními brýlemi.

„Nikdo z vás nenosí v létě kšiltovku a brýle?“ podivoval se nad takovým závěrem soudce.

I když advokátka chtěla původně vrátit případ k okresnímu soudu, předseda odvolacího senátu se rozhodl rozsudek zrušit.

„Je otázka, jestli jsou obžalovaní tak šikovní, že dokázali zamést stopy, nebo orgány činné v trestním řízení tak nešikovné, že je nenašly,“ řekl soudce a vzápětí naznačil, jaká bude odpověď.

„Pochybili především příslušníci Policie České republiky. Byla to téměř partyzánská válka, odsoudit za každou cenu,“ dodal.

„S výsledkem jsem spokojený, soud velice citlivě posoudil tuto situaci, kde důkazy, které byly nabídnuty ze strany policie, byly velice slabé. Na to bohužel soud prvního stupně nebral vůbec zřetel,“ shrnul advokát Koutecký.

Budou žádat o náhradu škody

Radost neskrývalo ani pět vietnamských přátel obou mužů, kteří se na soud přišli podívat.

„Neměli s tím nic společného. To spíš ten pán, který měl ten dům v nájmu. Hledali ho, ale výsledek je nulový,“ zmínila možnou variantu jedna z žen.

Po nájemci celého domu, který jeden pokoj pronajímal, policie pátrala marně.

Oba muži, kteří si vyslechli zprošťující rozsudek, budou po téměř 11 měsících volní. Tak dlouho totiž byli ve vyšetřovací vazbě.

Mimimálně jeden z nich bude žádat ministerstvo spravedlnosti o náhradu škody.