Více než tři stovky policistů číhalo u silnic na neukázněné cyklisty od 21. do 30. října. Hlídky vyrazily do akce vždy brzy ráno a v podvečer.

"Policisté kontrolovali cyklisty v ranních hodinách od 5:00 do 6:30 hodin, tedy v době, kdy jezdí na kolech do práce a pak v době od 17:00 do 19:00 hodin. Kontroly se zaměřovaly na povinné osvětlení a vybavení kol a na dodržování silničních pravidel," informovala olomoucká policejní mluvčí Marta Vlachová.

Policisté zaznamenali celkem 50 přestupků cyklistů a na pokutách jim uložili 16 100 korun.

"Snahou této akce je snížit dopravní nehody cyklistů a upozornit je na to, že je důležité, aby je řidič projíždějícího auta již z dálky viděl," uvedla mluvčí.

Policejní hlídky kontrolovaly ale i řidiče aut. Zastavily celkem 2590 vozidel a na pokutách vybraly více než 73 tisíc korun.

"Celkem bylo zjištěno 179 dopravních přestupků. 174 přestupků bylo vyřízeno na místě v blokovém řízení za částku a 5 přestupků bylo oznámeno na pověřené obce. Pod vlivem alkoholu byl zjištěn jeden řidič motorového vozidla a tři cyklisté. Byli zadrženi dva pachatelé trestné činnosti v souvislosti s dopravou," sdělila mluvčí.

Červené světlo na železničním přejezdu nerespektovali tři řidiči, deset řidičů nebylo připoutáno bezpečnostním pásem. Jeden z šoférů nepoužil dětskou autosedačku, 75 vozidel bylo v nevyhovujícím technickém stavu, tři šoféři jeli bez řidičáků a jeden řidič nepředložil doklad o pojištění.

Co patří mezi povinnou výbavu jízdního kola?

- Bílá odrazka na přední části kola a červená na zadní části kola

- Za snížené viditelnosti ještě vepředu bílé světlo a vzadu červené světlo nebo blikačka. Osvětlení může být přidělané i na batohu nebo na čele cyklisty. Podmínka však je, že musí být cyklista již z dálky vidět. Osvětlení je povinné, i když má cyklista na sobě reflexní vestu či proužky

-Dále na kolo patří oranžové odrazky na pedály a na špice kol

- Důležité jsou i dvě funkční, na sobě nezávislé brzdy, přední a zadní

-Zda má cyklista blatníky nebo kryt řetězu záleží na jeho zvážení

-Podmínka je u mladších osmnácti let cyklistická přilba. Přilba je doporučená i pro ostatní cyklisty, hlavně pro ty, kteří jezdí denně. Hlava je totiž při nehodě jednou z nejzranitelnějších částí těla