Soudní znalec Jan Dostál je obžalován z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

Při prodeji učiliště měli použít znalecký posudek se záměrně sníženou cenou nemovitosti, město mělo kvůli tomu přijít nejméně o 6,3 milionu korun.

Oba jakékoli pochybení odmítají.

Kauza v datech- v červnu 2009 se stala nájemkyní budovy podnikatelka Marcela Balášová
- v srpnu 2009 si město objednalo posudek u Jana Dostála
- jeho posudek ze začátku září 2009 stanovil cenu budovy učiliště na 34 milionů
v listopadu 2009 schválila prodej domu rada města a později také zastupitelé
- v prosinci 2009 se stala majitelkou nemovitosti podnikatelka Marcela Balášová, která měla dům v pronájmu od června téhož roku

Bývalá náměstkyně olomouckého primátora Hana Kaštilová Tesařová (ČSSD) měla podle obžaloby v roce 2009 přikázat svým podřízeným, aby při prodeji bývalého polygrafického učiliště nepřihlíželi ke znaleckému posudku Josefa Dvořáka, který stanovil cenu budovy na 49,5 milionu korun.

Jedné ze svých podřízených měla uložit, aby objednala posudek u znalce Jana Dostála.

„S jistotou přitom věděla, že ocení dům na 34 milionů. Později při projednávání prodeje na městské radě dosáhla schválení prodeje domu za tuto částku. Lhala zastupitelům, že původní posudek na 49,5 milionu je nepoužitelný, neboť oceňuje dům jako vyklizený a s využitím jako hotel. Od začátku přitom věděla, že má nemovitost prodat právě za 49,5 milionu korun," předčítal z obžaloby státní zástupce Daniel Němec.

Policie si při vyšetřování případu nechala vypracovat revizní znalecký posudek. Z něj vyplývá, že město mělo při nevýhodném prodeji přijít o nejméně 6,3 milionu korun.

O stejnou částku měla být naopak zvýhodněna nová majitelka objektu podnikatelka Marcela Balášová.

Budova bývalého polygrafického učiliště na třídě Svobody v centru Olomouce

Budova bývalého polygrafického učiliště na třídě Svobody. Foto DENÍK/Jiří Kopáč

Odhad na učiliště, ne kanceláře

Soudní znalec a bývalý zastupitel Jan Dostál (KDU-ČSL) pochybení odmítá.

V době, kdy se prodej polygrafického učiliště připravoval, si jej město na posudky nemovitostí objednávalo poměrně často.

Při hlasování o prodeji takových domů se podle svých slov ale vždy hlasování zdržel.

„Já jsem v roce 2009 budovu posuzoval ještě před rekonstrukcí a s ohledem na aktuální využití, tedy jako učiliště s internátem. Je na každém znalci, jakou použije při ocenění nemovitosti metodu. Nepřísluší mi proto vyjadřovat se k posudku Josefa Dvořáka a k tomu, proč je na 49,5 milionu korun. Zřejmě posuzoval budovu pro budoucí využití na kanceláře," řekl Jan Dostál.

Kraj to za 50 milionů nechtěl

Hana Kaštilová Tesařová měla jako náměstkyně primátora v letech 2006 až 2010 na starosti prodej městských domů.

Vzpomněla na to, že město nabízelo budovu polygrafického učiliště přednostně Olomouckému kraji.

Za částku 49,5 milionu korun však kraj o zchátralou budovu neměl zájem.

Nemovitost chtěla koupit tehdejší nájemkyně a podnikatelka Marcela Balášová.

Stejně jako dalších devět zájemců, byly mezi nimi například realitní kanceláře.

Zbývající zájemce už neoslovovali

„Paní Balášová nabídla, že do 14 dnů od podpisu kupní smlouvy zaplatí 34 milionů a v budoucnu dům opraví. Souhlasila také s břemenem, že tam ještě tři roky bude učiliště. Zbývající zájemce jsme už neoslovovali. Mohli se samozřejmě ozvat sami a nabídnout víc peněz. Pak bychom se jejich nabídkami zabývali," uvedla bývalá náměstkyně primátora s tím, že město tehdy nutně potřebovalo peníze do rozpočtu.

Zároveň popřela, že by soudnímu znalci Janu Dostálovi dala pokyn, na jakou sumu má polygrafické učiliště ocenit.

„Žádný takový pokyn ode mě nedostal. Stejně tak jsem zastupitelům nelhala o tom, že posudek Josefa Dvořáka na 49,5 milionu je nepoužitelný," odmítla tvrzení obžaloby.

Hlavní líčení pak bylo odročeno na 3. března, kdy soud vyslechne pracovníky magistrátu, kteří tehdy měli prodej městských domů na starosti, současnou majitelku budovy bývalého polygrafického učiliště Marcelu Balášovou a znalce, který na nemovitost vypracoval revizní posudek.