Je jím osmnáctiletý středoškolák z blízkých paneláků. Policii uvedl, že neměl klid na učení.

Za trestný čin poškozování cizí věci a vydírání mu hrozí až čtyři roky vězení.

Akce studenta proti hluku z dětského hřiště odstarovaly letáky, na kterých mimo jiné stálo: „Stop bezohledným matkám rušícím odpočinek pracujících křikem dětí!"

Plakátky však brzy někdo strhl a policie se tak o nich dozvěděla až o měsíc později, když se výhružky objevily znovu. Tentokrát šlo o nápis na zdi vedle skluzavky a pískoviště.

„Nedojde-li do 31. 5. 2012 k přesunu tohoto hřiště, zavraždím náhodné dítě na tomto hřišti. Stejně jako Andres Breivik jsem obeznámen s faktem, že pro konání úřadů je nutno zabít," znělo ultimátum.

Jak ho vypátrali?

„Oznámení jsme dostali minulý týden a obsah nápisu nás vyburcoval. Ihned jsme vytvořili speciální tým. Vycházelo nám, že to musí být někdo z okolí, pravděpodobně člověk starší nebo bezdětný," řekl ve čtvrtek Petr Tománek, vedoucí územního odboru vnější služby olomoucké policie.

Dodal, že když policisté prošli záznamy o rušení nočního klidu, brzy při výslechu zjistili, že za autorstvím nápisů na hřišti, které přiléhá k domům v Zelené ulici, stojí osmnáctiletý student olomoucké střední školy.

Mladík se policistům přiznal i k autorství letáků a vydal jim tiskárnu i počítač. Ti zkouškou ověřili i jeho rukopis.

„Byl pod tlakem a neunesl tíhu studijních nároků. V naší praxi jsme se s fenoménem vydírání a verbálního útoku, kdy se dokonce odkazuje na teroristu Anderse Breivika, setkali poprvé," informoval Jiří Musil, zástupce vedoucího územního odboru policie.

Zídka v Parku Malého prince v Olomouci, kde se objevil výhružný nápis

Zídka v parku Malého prince, na které se objevil výhružný nápis.

Desítky policistů v akci

Ačkoli výhružky mladý muž zřejmě vážně nemyslel, museli policisté jednat rychle. Nevěděli totiž, co by se mohlo stát po konci května. Na případu jich proto denně pracovaly desítky v uniformách i bez nich.

Středoškolák nápis načmáral asi za patnáct minut v noci 12. května, fixy pak hned zahodil do popelnice.

„Za to, co provedl, se omlouvá a svého jednání lituje. Podle jeho mínění se nedodržoval řád hřiště. Nevysvětlil ale, proč si vybral dítě jako rukojmí," sdělil Musil. Student, jenž doposud nebyl trestán, je vyšetřován na svobodě.

Lidé z okolí si po odhalení pisatele odvolávajícího se na norského atentátníka Anderse Breivika oddechli.

„Je dobře, že se policii podařilo případ objasnit. Chodím na hřiště s vnučkou a taková pohrůžka mi na klidu nepřidala. To nemohl napsat normální člověk, úplně mě zamrazilo," uvedla sedmdesátiletá paní Věra, která bydlí v paneláku nedaleko hřiště Malého prince.

Související: Hrůzný nápis v Olomouci: Přesuňte hřiště, nebo zabiju dítě

Ondřej Zuntych, Daniela Tauberová