Muž v roce 1987 zavraždil manželku, soud ho tehdy poslal na 12 a půl roku za mříže.

"Často kvůli němu plakala"

Matku, která se o něj po propuštění z vězení starala, léta urážel, bil a týral.

Násilí na seniorce ve středu u soudu potvrdili další svědci. Jedna ze sousedek popisovala, jak Leopold Ťuka matce ubližoval.

„Často kvůli němu plakala, mívala modřiny, protože ji bil pěstmi. Jednou ji shodil na zahrádce a pak na ni ještě hodil kolo, byla celá potlučená. Jindy přiběhla vyděšená s mobilem v ruce, abychom zavolali policii, že ji syn zase mlátí. S ničím jí nepomohl, všechno kolem domu musela dělat sama," vzpomněla na trápení seniorky obyvatelka Štarnova.

Zoufalá stařenka se v létě 2013 obrátila také na starostu Štarnova.

„Měla podlitiny v obličeji a říkala, že už si se synem neví rady. Poradil jsem jí, aby to řešila na policii, v rodině a také s dcerou. Sousedům tvrdila, že si zranění způsobila pádem ze schodů," poznamenal starosta Stanislav Nykl s tím, že Leopold Ťuka byl často opilý a domluva s ním byla složitá.

Žálobkyně navrhovala dvacet let

Státní zástupkyně pro obžalovaného navrhovala trest 20 let vězení.

Připomněla, že také v minulosti, kdy byl souzen za vraždu manželky, několikrát měnil výpovědi a verze osudného večera a snažil se vyvinit.

Upozornila také na to, že žádný ze svědků, které od loňského října soud vyslechl, neřekl na adresu obžalovaného nic dobrého.

„Měl nájem z bytu a restaurace, ale nechal se živit matkou. Léta se o něj starala a on ji tloukl, urážel a týral. Vlastním dětem zničil život, nejdříve jim zavraždil maminku a pak babičku," poznamenala státní zástupkyně.

Obhájce se snažil senát Krajského soudu přesvědčit o tom, že se nejednalo o vraždu, ale o usmrcení z nedbalosti.

„Klient řekl, že střílel. Tvrdí však, že k výstřelu došlo náhodou a udělat to nechtěl," uvedl advokát.

Náprava? Jen teoretická a bez alkoholu

Senát Krajského soudu v Olomouci se ale s jeho názorem neztotožnil.

Za vraždu a nedovolené ozbrojování uložil Leopoldu Ťukovi výjimečný souhrnný trest 30 let vězení.

„Nejednalo se o nedbalost, ale o vraždu spáchanou s rozmyslem a navíc opakovaně. Pro pistoli si tehdy šel do chodby, pak došel do kuchyně a zblízka na bezbrannou matku vystřelil. Trest 20 let vězení je pro něj příliš mírný, jsou splněny podmínky pro uložení výjimečného trestu," vysvětlil předseda senátu Vladimír Hendrych s tím, že obžalovaný jen těsně unikl doživotí.

Soud přihlédl také ke znaleckým posudkům na možnost nápravy obžalovaného, ta byla podle znalců pouze teoretická a možná jen za předpokladu, že by se po zbytek života vzdal alkoholu.

Leopold Ťuka se proti rozsudku na místě odvolal, státní zástupkyně si ponechala lhůtu pro podání odvolání. Případ tak bude mít pokračování u Vrchního soudu v Olomouci.

Střílel prý na zloděje

Devětapadesátiletý Leopold Ťuka měl na matku vystřelit v noci 2. listopadu 2013 v kuchyni jejího rodinného domu.

Podle obžaloby se měl vrátit opilý z hospody a na matku, která mu vyčítala nevhodný způsob života, vystřelil z těsné blízkosti nelegálně drženou pistolí ráže 9 milimetrů.

Seniorku zasáhl do hlavy, vážným zraněním na místě podlehla. Obžalovaný poté šel spát.

Ráno zavolal příbuzným, že je matka mrtvá, zbavil se zbraně a pak odešel popíjet do místního hostince. Tam ho později zadrželi policisté.

Zpočátku nevypovídal, pak se hájil tím, že vystřelil omylem a mířil přitom do stropu. Znalci to však jednoznačně vyloučili.

Později tvrdil, že střílel na neznámého zloděje a nakonec u soudu prohlásil, že matku zavraždil někdo z příbuzných a snaží se vinu svalit na něj.

Muž byl v minulosti potrestán 12 a půl lety vězení za vraždu manželky, kterou spáchal v roce 1987. V roce 1995 byl z vězení podmíněně propuštěn.