Kotek se odvolal proti rozhodnutí krajského soudu, který se jeho případem zabýval v červnu. Předseda soudního senátu Vladimír Rutar však odvolání zamítnul jako nedůvodné.

Obžalovaný žádal nižší trest a hájil se mimo jiné tím, že soud nepřihlédl k polehčující okolnosti, jakou bylo doznání. Podle soudce však doznání nemá v takovém případě příliš velkou váhu.

„Lítost obžalovaného je pouze účelová. Jediný, koho doopravdy lituje, je on sám,“ podotkl Rutar.

Kotek se již dříve hájil tím, že ulehčil policistům práci, když tělo zavražděné neschovával. Ani tento argument však před odvolacím soudem neobstál.

Bývalý milenecký pár měl 23. října loňského roku v penzionu v Jeseníku řešit své finanční spory. Odpoledne se ale pohádali. Muž začal ženu rdousit, načež jí do úst strčil utěrku a hlavu omotal izolepou. Pak ji schoval pod válendu, kde žena ještě téhož dne zemřela.

Kotek se během několika následujících hodin ke svému hrůznému činu doznal tak, že kontaktoval několik známých, včetně matky zavražděné. Své jednání vysvětloval tím, že měl „zkrat“.

„Toto chování svědčí o jeho otrlosti, sobeckosti, bezohlednosti a neúctě k lidskému životu. Spory mezi dvěma lidmi, kteří spolu mají nějaký vztah, se obvykle neřeší tímto způsobem,“ konstatoval soudce Rutar.

Jesenický masakr měl podle něj navíc další neodčinitelné následky, protože po ženě zůstaly dvě nezletilé děti. Kotek musí poškozeným zaplatit více než jeden milion korun.

Obžalovaný byl odsouzen ke třinácti letům vězení ze zvýšenou ostrahou. Rozhodnutí soudu je pravomocné, Kotek může maximálně podat dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně.

Podle Rutara je třináctiletý trest přiměřený, trestní sazba pro vraždu se pohybuje v rozmezí od osmi do patnácti let. Soud také přihlédl k tomu, že Kotek byl již v minulosti soudně trestán a čin spáchal v době, kdy byl v podmínce za jinou trestnou činnost.