Lacková svého partnera napadla v listopadu loňského roku na ubytovně v Přerově, kde oba toho času bydleli. Smrtelné bodné ráně předcházel slovní konflikt.

Právě hádky a rozepře nebyly podle obžalované ani výpovědí přítomných svědků ve společné domácnosti ničím ojedinělým. „U nás byl kravál pořád, sousedi už si toho ani nevšímali,“ přečetl z výpovědi Lackové, která před soudem odmítla mluvit, předseda senátu Vladimír Hendrych.

Osudnou hádku podle obžalované způsobila žárlivost partnera, ale také alkohol. „Šla jsem ke kámošovi na ubytovnu a když jsme se vrátila, byl partner opilý a agresivní, začal mi sprostě nadávat a bil mě, chtěl mě vyhodit z okna,“ popsala Lacková. „Potom mi řekl, abych vypadla. Tak jsem ho bodla nožem,“ uvedla žena.

Rána však byla osudná. Dvanácticenti­metrová čepel projela muži pravou stranou hrudníku, zasáhla plíci, osrdečníkový vak a plícnici. Poškozený bezprostředně na to zemřel v důsledku vykrvácení do hrudní dutiny.

„Myslím, že jsem jej bodla jen zlehka, ani jsem se nenapřáhla. Jen mu tekla krev, ale byl vzhůru. Když jsem chtěla zavolat sanitku, odmítl to,“ popsala Lacková. Záchranná služba na ubytovnu nakonec dorazila, ale už bylo pozdě. Podle odborníků už byl muž asi dvacet minut mrtvý.

Podle odborníků z oblasti psychiatrie a psychologie netrpí žena žádnou psychózou, která by v osudný den ovlivnila její rozpoznávací ovládací schopnosti. V době vraždy byla ovlivněná pouze opilostí, kdy mohla mít podle odborníků až 3.5 promile alkoholu.

Albína Lacková byla v minulosti několikrát soudně trestána. Za výtržnictví a krádeže jí byly uloženy obecně prospěšné práce. Doznání obžalované nemá podle Hendrycha zásadní význam.

„Obžalovaná popřela, že by chtěla poškozeného zabít, nebo mu přivodit zranění. Toto tvrzení je ale jednoznačně nepravdivé, což s jistotou potvrdila i soudní pitva. Bodný kanál byl delší než ostří nože, žena navíc na svého druha útočila ze značně výhodnější pozice, kdy poškozený ležel na zádech a útok nečekal, ani se mu nemohl bránit,“ vysvětlil soudce.

Trestní sazba za vraždu se pohybuje v rozmezí od deseti do dvanácti let. Soudní senát rozhodl pro trest při spodní hranici. Lacková nevíc musí zaplatit pojišťovně náklady ve výši patnácti set korun, které zahrnují náklady spojené s ohledáním a odvozem těla.

Obžalovaná si vzala osmidenní lhůtu, během které se rozmyslí, zda podá odvolání k vrchnímu soudu.