Za tragický pád dítěte z vlaku, který se stal před dvěma lety v červenci, potrestal ve středu olomoucký okresní soud vlakvedoucí Jarmilu Soukupovou a průvodčí Janu Stejskalovou podmíněným trestem.

Za usmrcení z nedbalosti jim uložil trest osmnáct měsíců s dvouletou zkušební lhůtou.

Podle soudu porušily své povinnosti, když se nepřesvědčily, že jsou dveře u vagonu zavřené. Obě ženy u soudu pochybení odmítly.

„Dveře byly zavřené, pak nastupoval poslední cestující, viděly ho, ale nijak nereagovaly. Stály v takové vzdálenosti, že povinnost zkontrolovat dveře nemohly splnit. Porušily drážní předpisy, spoléhaly se na to, že jsou dveře zavřené,“ uvedl soudce Petr Bednář.

"Jednou provždy". Demonstrace proti Babišovi na Horním náměstí v Olomouci.
V Olomouci lidé protestovali proti Babišovi, Zemanovi i Staňkovi

Žalobce: Trest je přiměřený

Obě ženy opustily soud ještě před vynesením rozsudku.

„Těžko se vyjadřovat, rozsudek zatím pravomocný není. Samozřejmě se poradím s klientkou, osobně sama za sebe s rozsudkem, ani s tím, jak byl zdůvodněn spokojená nejsem. Předpokládám, že klientce doporučím odvolání,“ sdělila Jarmila Pospíšilová, advokátka průvodčí.

Státní zástupce Jaroslav Rašendorfer si ponechal lhůtu pro případné odvolání. Trest ale původně navrhoval o několik měsíců vyšší.

„Pokud jde o rozhodnutí o vině a trestu, tak v zásadě soud rozhodl podle toho, co jsme požadovali v závěrečném návrhu. Trest mám za přiměřený, v zásadě jsem spokojený,“ řekl.

Ve středu soud vyslechnul i matku holčičky, její výpověď se stejně jako u otce odehrála za zavřenými dveřmi bez přítomnosti veřejnosti, prostřednictvím videokonference.

Miroslav Petřík
Po radním Petříkovi se slehla zem. Před měsícem vybíral peníze

Slzy v očích

Neštěstí se stalo v rychlíku Galán, na trase z Luhačovic do Prahy 24. července odpoledne před dvěma lety.

Podle rozsudku vlak vyjel z nádraží v Olomouci se špatně zavřenými dveřmi, které se potom, co vlak zrychlil, nedaleko Štěpánova otevřely.

V tu chvíli jela souprava rychlostí 111,5 kilometrů v hodině. Dítě bylo tehdy v prostoru dveří, čekalo na matku, která byla s druhou dcerou na WC. Dívenka na následky pádu zemřela. Obě ženy vinu ve středu u soudu ale popřely.

„Mám dvacetiletou praxi a nikdy jsem v práci nic nepodcenila,“ řekla se slzami v očích Jarmila Soukupová. 

Rychlík ČD J.A.Komenský na lince z Luhačovic do Prahy. Na stejném spoji se stalo v létě 2016 neštěstí, když z jedoucího vlaku vypadla malá dívenka
Tragédie v rychlíku: Dveře jsem zavřel, řekl svědek u soudu

"Vždy jsem pracovala svědomitě"

Stejně emotivně reagovala i průvodčí Jana Stejskalová.

„Nepochybila jsem, nezavinila jsem tragédii, která se stala. Vždy jsem pracovala svědomitě,“ vyjádřila se u soudu žena při čtení závěrečných řečí. Vinu odmítla také obhájkyně průvodčí Jany Stejskalové.

„Podle mého názoru neexistuje jediný nepochybný důkaz, o který by se dal opřít závěr o její vině," uvedla obhájkyně, ona i zástupce vlakvedoucí žádali pro své klienty zproštění viny.

Obžalované pracovnice Českých drah u olomouckého okresního soudu - zleva Jarmila Soukupová, vedle Jana Stejskalová
Tragický pád z rychlíku u soudu: vyšetřovatel se zastal obžalovaných žen

ČD se s rodinou vyrovná

O náhradě škody soud ve středu nerozhodoval, České dráhy se s rodinou vyrovnaly mimosoudně.

„Přestože České dráhy přijaly plnou odpovědnost, pozůstalí považují za důležité, aby byla věc řádně vyšetřena a to nejen prostřednictvím drážní inspekce, ale i prostřednictvím moci soudní. Pozůstalí mají naději, že zjištění, která vyšla v tomto hlavním líčení napovrch, budou zdrojem opatření, aby se podobné neštěstí už nikdy do budoucna nestalo,“ sdělil zmocněnec poškozené rodiny Ondřej Kovář. 

Po tragédii "řada opatření"

České dráhy bezprostředně po tragédii udělaly několik opatření.

Mluvčí Českých drah Monika Bezuchová už v minulosti uvedla, že udělali řadu opatření, aby se takováto nešťastná událost již nemohla opakovat.

Dráhy nahradily starší vozy s otočnými sklopnými dveřmi, některé vozy i vyřadily a nechaly sešrotovat. Nové vozy pak mají automatické blokování.

Soud v kauze tragického pádu dítěte z jedoucího vlaku - obžalovaná průvodčí (vpravo) u okresního soudu v Olomouci
Tragický pád holčičky z vlaku u soudu: promluvila průvodčí
Ilustrační foto
Tragédie v rychlíku: Maminka holčičky hlídala, vzpomíná cestující