Oba se měli dopustit trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti a porušení předpisů o nálepkách k označení zboží.

Po konzumaci neznačeného a nekolkovaného rumu a vodky prodávaného ve smíšeném zboží v Zenitu zemřeli v listopadu 2012 dva lidé, další dva otravu metanolem přežili.

Státní zástupkyně navrhovala pro Luďka Vejmolu pětiletý nepodmíněný trest, peněžitý trest a zákaz podnikání v oboru prodeje zboží.

Pro prodavačku Jarmilu Chýlkovou navrhla podmíněný trest.

Senát Krajského soudu v Olomouci se však neztotožnil se závěrem, že oba obžalovaní ohrožovali zdraví závadnými potravinami a jinými předměty úmyslně.

„Dobře věděli, že prodávané lihoviny musejí mít kolek a etiketu. Sami je však také konzumovali a nabízeli příbuzným. Dříve totiž tyto lihoviny závadné nebyly, zdravotní problémy až do listopadu 2012 nikdo po jejich konzumaci neměl. Jednalo se o nedbalost, nikoliv úmysl," vysvětlil předseda senátu Vladimír Hendrych s tím, že oba obžalovaní byli do té doby bezúhonní.

Prodejce Luděk Vejmola byl potrestán třemi lety vězení s podmíněným odkladem na dobu pěti let a zákazem podnikání v oboru prodeje zboží na 7 let.

Prodavačce Jarmile Chýlkové soud uložil dvouletý trest s podmínkou na tři roky.

Listopad 2012. V této prodejně smíšeného zboží v budově Zenitu v Nedvědově ulici se prodával neznačený a nekolkovaný alkohol s obsahem metanolu.

Listopad 2012. V této prodejně smíšeného zboží v budově Zenitu v Nedvědově ulici se prodával neznačený a nekolkovaný alkohol s obsahem metanolu.
Autor: DENÍK/Magda Vránová

Dva miliony odškodného

Společně musejí pozůstalým zaplatit zákonné odškodné, dohromady se jedná o 900 tisíc korun.

Sám Luděk Vejmola navíc musí pozůstalým uhradit milion korun.

Milionové odškodné po něm požadoval další z přiotrávených Olomoučanů, soud ho ale odkázal na občansko-právní řízení.

Stejně tak zdravotní pojišťovnu, která za několikatýdenní léčbu tohoto muže zaplatila přes 700 tisíc korun.

Podle rozsudku si podnikatel Luděk Vejmola opatřil neznámý alkohol od nezjištěné osoby a pak jej dál prodával ve smíšeném zboží v Zenitu i v době prohibice.

Prodejce závadného alkoholu Luděk Vejmola a prodavačka Jarmila Chýlková u krajského soudu v Olomouci

Prodejce závadného alkoholu Luděk Vejmola a prodavačka Jarmila Chýlková u krajského soudu v Olomouci. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Dodavatel Holibka? Chybí důkazy

Soud se přitom opakovaně zabýval tím, zda byl dodavatelem jednatel slavonínské likérky Vladimír Holibka.

Ten ale jakoukoli vinu odmítl, policie navíc v likérce žádný závadný alkohol nenašla.

„S vysokou pravděpodobností dodával do Zenitu závadný alkohol právě Vladimír Holibka. Trestní stíhání však proti němu vedeno není. Nebyly totiž zajištěny důkazy, které by ho stoprocentně usvědčovaly," poznamenal předseda senátu.

Bylo jim jedno, co pijí

Podmíněné tresty zdůvodnil tím, že se soud řídil rozsudkem Nejvyššího soudu, který v červenci 2014 potvrdil prodejci z Ostravska podmíněný trest za prodej nekolkované vodky s obsahem metanolu. Také on závadný alkohol prodával v době prohibice.

Několik lidí po konzumaci závadné vodky skončilo v nemocnici, otravu však tehdy všichni přežili. Podle Nejvyššího soudu tento prodejce rovněž spoléhal na to, že pití vodky, kterou sám bez následků konzumoval, je pro jeho zákazníky bezpečné.

Předseda senátu připomněl, že poškození mají na otravách značnou spoluúčast.

„V době metanolové aféry a prohibice jim bylo úplně jedno, co pijí. Kupovali levný neznačený alkohol z neznámých zdrojů. Během mé praxe jsem takové spoluzavinění u poškozených ještě nezažil," dodal Vladimír Hendrych.

Litr rumu za 120 Kč

Nekolkované lihoviny bez etiket se ve smíšeném zboží v Zenitu prodávaly nejméně od března 2012. Litr vodky nebo rumu tam stál jen 120 korun.

Začátkem listopadu téhož roku se tři muži a jedna žena vodkou s vysokým obsahem metanolu zakoupenou v Zenitu přiotrávili a skončili v olomoucké Fakultní nemocnici.

Žena a muž zemřeli, dva lidé otravu metanolem přežili.

Obžalovaný Luděk Vejmola se od začátku hájil tím, že mu levné lihoviny dodával jednatel slavonínské likérky Vladimír Holibka. Ten to u soudu opakovaně odmítl a tvrdil, že se vůbec neznají.