Případ se stal už začátkem října, ale policie o něm informovala teprve nyní.

Novorozeně podle krajské policejní mluvčí Marty Vlachové zemřelo už začátkem října na Přerovsku.

Případ byl původně posouzen jako syndrom náhlého úmrtí kojence.

„Kvůli pochybnostem o okolnostech úmrtí a také po zjištění, že to není první úmrtí kojence podezřelé matky, provedli kriminalisté z krajského policejního ředitelství další rozsáhlé šetření. Zjistili, že na úmrtí novorozence má podíl jeho matka," řekla krajská policejní mluvčí Marta Vlachová.

Kriminalisté proto v polovině listopadu zahájili trestní stíhání šestadvacetileté ženy ze Slovenska, která v České republice bydlela na ubytovnách.

„Je obviněna z přečinu usmrcení z nedbalosti, za který jí hrozí až tři roky vězení. Žena je stíhána na svobodě, stále se zdržuje v České republice," dodala Marta Vlachová s tím, že kvůli probíhajícímu vyšetřování nebudou policisté sdělovat bližší informace k okolnostem úmrtí novorozence.

V současné době však prověřují úmrtí údajně dalších dvou kojenců této matky.

„Zatím nebudeme upřesňovat, kolik dětí jí mělo v minulosti za podivných okolností zemřít," poznamenala krajská policejní mluvčí.

Za zabití novorozence 17 let vězení

Podezřelým úmrtím novorozence se kriminalisté zabývali také v polovině května 2013 v Novém Malíně na Šumpersku.

Na břehu potoka tam tehdy jeden z místních občanů nalezl mrtvého novorozeného chlapce zabaleného v igelitové tašce.

Policisté zjistili, že dítě hned po porodu usmrtila pětadvacetiletá žena ze sousedství. Po celou dobu těhotenství tajila, rostoucí břicho zdůvodňovala problémy se štítnou žlázou.

Porodila tajně doma na toaletě a podle znalců dítě udusila až po několika desítkách minut přikrytím dýchacích cest rukou nebo fólií.

U soudu se absolventka střední zdravotnické školy hájila tím, že se dítě narodilo mrtvé, nedýchalo a bylo studené. Znalci to však vyloučili.

Krajský soud v Olomouci ji letos v květnu poslal na 17 let do vězení, žena se proti verdiktu odvolala. Olomoucký vrchní soud však v září trest potvrdil.

Ženě přitížilo také to, že mohla dítě odložit do babyboxu v nedalekém Šumperku nebo využít možnosti utajeného porodu, což neudělala.

Syndrom náhlého úmrtí kojenceNáhlá a neočekávaná smrt dítěte mladšího jednoho roku, ani po provedení pitvy se nepodaří zjistit příčinu úmrtí, nejvíce ohroženi jsou kojenci mezi druhým a třetím měsícem, v České republice ročně na syndrom náhlého úmrtí ročně zemře okolo dvou desítek kojenců