Vrchní soud v Olomouci jejich odvolání ve středu zamítl.

Řidiči Ľuboši Kotúčkovi trest dokonce o rok zpřísnil. Oba muži mají jít do vězení na šest let.

Kamion s kontrabandem podle obžaloby jel loni v květnu z Itálie, když ho vlastně docela náhodou zastavili celníci v Třanovicích na Frýdecko-Místecku.

Původně mířili kontrolovat nedalekou likérku, ale kolos na okresních silnicích vzbudil jejich pozornost.

Pětačtyřicetiletý řidič Ľuboš Kotúček podle všeho nejdřív tvrdil, že nic neveze. Když se chtěli celníci podívat do návěsu, otočil, že prý má naloženy pneumatiky.

Za těmi se ukrývalo skoro osm milionů cigaret bez kolků. Další dva miliony měl mít bez patřičných dokumentů jednatel dopravní firmy Ján Sýkora v jiném autě.

Ten se už u Krajského soudu v Ostravě přiznal a pokoušel se svého údajného spolupachatele zbavit viny.

Ľuboš Kotúček od počátku odmítá, že by se dopustil čehokoli trestného, což zopakoval i ve středu před odvolacím soudem.

„Přísahám, pane soudce, že jsem o těch cigaretách nevěděl. Pan Sýkora mi o nich za celou dobu nic neřekl. Nedal mi na výběr se svobodně rozhodnout. Dostanu pět let za to, že jdu do práce. Mám se přiznat k něčemu, o čem jsem nevěděl?" přesvědčoval soud o své nevině šofér, který prý kvůli svému pobytu ve vazbě ještě ani pořádně neviděl svou devítiměsíční dceru.

„Já jsem neměl na výběr, musel se mnou jet. Nemůžu platit člověka, který bude doma, a já budu jezdit místo něho," argumentoval jeho bývalý zaměstnavatel Ján Sýkora s želízky na rukou.

Místo zproštění zvýšení trestu

Zatímco Ľuboš Kotúček ústy svého advokáta požadoval úplné zproštění obvinění, jednačtyřicetiletý Ján Sýkora žádal o snížení šestiletého trestu a zařazení do věznice s mírnějším režimem.

Odvolací soud ale nakonec ani jednomu nevyhověl, přiklonil se k návrhu státního zástupce a Ľuboši Kotúčkovi uložil vyšší trest.

„Rozsudek jsme zrušili u obžalovaného Kotúčka, a to ve výroku o trestu. Máme za to, že bylo třeba uložit obžalovanému trest přísnější. Důvodem zpřísnění je především výše škody," zdůvodnil mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Vladimír Lichnovský. Oba muži tedy mají strávit věznici s ostrahou šest let.

Ľuboš Kotúček výrok nepřijal s nadšením, neodpustil si ani tichou nadávku.

Soudní senát v čele s předsedou Václavem Čapkou rovněž připomněl, že řidič kamionu má za sebou několikaletý trest z poloviny 90. let, kdy se dopustil loupeže.

Slováci se ještě mohou proti verdiktu dovolat k nejvyššímu soudu.