Žondra byl původně obžalován z vydírání. Krajský soud v Brně ale trestný čin překvalifikoval na těžké ublížení na zdraví, za které Žondra loni v březnu dostal osm let vězení. Proti rozsudku se následně odvolal obžalovaný i státní zástupce.

Nyní olomoucký vrchní soud napadení tenistky Kvitové v jejím prostějovském bytě před třemi lety překvalifikoval na loupež. A Žondru, který od počátku svou vinu popírá, poslal na 11 let za mříže.

Podle předsedy senátu Vladimíra Rutara není pochyb o tom, že Radim Žondra čin spáchal, usvědčila jej výpověď Kvitové, rekognice i pachové stopy.

Do bytu dle rozhodnutí soudu obžalovaný vnikl se zištným důvodem a použil násilí, útok na tenistku tak olomoucký soud vyhodnotil jako loupež.

Pro Žondrovo tvrzení, že byl v době činu na stavbě na Zlínsku, neexistují podle soudce žádné důkazy a ve výpovědích svědků jsou nesrovnalosti.

Kvitová: Jsem ráda, že rozhodli o trestu

Odsouzení útočníka potěšilo tenistku Petru Kvitovou. Záležitost pro ni skončila po jejím výslechu, případ ale nadále sledovala. O rozsudku se dozvěděla ihned prostřednictvím svého mluvčího, který jí poslal smsku z Olomouce do Austrálie.

„Je ráda, že soud potvrdil určení pachatele a rozhodl o trestu,“ tlumočil její slova Karel Tejkal.

Zprávu česká sportovkyně přijala ve 20 hodin tamního času, den před utkáním s Ljudmilou Samsonovovou z Ruska na turnaji v Brisbane.

Obhájkyně: Pochybnosti nevyvrátili

Radim Žondra od počátku kauzy vinu odmítá.

„Neexistuje jasný důkaz, že tenistku přepadl. Řadu pochybností soud prvního stupně nevyvrátil,“ zaznělo u odvolacího soudu z úst obhájkyně Lucie Janovské Nejedlé.

Požadovala vrácení případu k novému projednání a další výslechy svědků, provedení rekonstrukce trestného činu nebo zpracování znaleckých posudků.

Návrhy obhajoby byly zamítnuty.

Tíživá situace a zištný motiv

Odvolání ale proti loňskému verdiktu brněnského soudu podal i státní zástupce. Žádal přísnější rozsudek.

„Těžké ublížení na zdraví by mělo být překvalifikováno na loupež a trest uložen v horní hranici trestní sazby,“ řekl žalobce z vrchního státního zastupitelství.

Poukázal na jasný motiv pachatele, který Kvitovou okradl o 10 tisíc korun.

„Nacházel se v tíživé finanční situaci. Navíc v minulosti byl už za majetkovou trestnou činnost odsouzen,“ zdůraznil.

Zástupci Vrchního soudu v Olomouci rozhodli v neprospěch obžalovaného. Jeho odvolání předseda soudu Vladimír Rutar zamítl, původní verdikt zrušil a vynesl nový.

Dle jeho slov byl důvod, proč pachatel vnikl do bytu, zištný.

„Znakem loupeže je násilí nebo bezprostřední pohrůžka. Obžalovaného jsme proto uznali vinným zvlášť závažným činem loupeže,“ odůvodnil.

Kromě vězení musí Žondra uhradit škodu. Pojišťovně má zaplatit přes 33 tisíc korun.

Původně měl odškodnit i Petru Kvitovou. Ta se však nároku na náhradu 10 tisíc vzdala. „Šlo jí především o spravedlnost, ne o peníze,“ vysvětlil Tejkal.

Tip na přepadení a útoky na seniory

Ke středečnímu jednání přišel Radim Žondra v poutech a v doprovodu eskorty. Od září 2018 si totiž odpykává 2,5 roku za mřížemi. Poslal ho tam Krajský soud v Brně.

Žondra měl dát třem lupičům tip na přepadení advokáta na Blanensku, kterého posléze svázali, bili a chtěli po něm peníze. A to v době, kdy byl v podmínce. Už dříve totiž seděl za přepadávání seniorů, kterého se jako člen gangu dopouštěl na Olomoucku, Šumpersku, Prostějovsku, Hodonínsku, Brněnsku a Vsetínsku.

„V roce 2012 dostal 7,5 roku vězení. Odpykal si část trestu a byl podmínečně propuštěn,“ připomněl Rutar.

"Kvitová chce odsoudit nevinného"

K přepadení dvojnásobné vítězky Wimbledonu došlo v prosinci 2016 v jejím prostějovském bytě. Útočník se pod falešnou záminkou dostal dovnitř, kde tenistku napadl. Nožem jí způsobil vážné poranění levé ruky, které si vyžádalo dlouhodobou léčbu a sportovní pauzu.

Když mu Kvitová nabídla 10 tisíc korun, útočník si vzal peníze a z místa utekl.

Přestože policisté nejprve případ odložili, v květnu 2018 zadrželi podezřelého Radima Žondru. Ten tvrdí, že byl v době činu pracovně na Zlínsku.

„Kvitová chce nechat odsoudit nevinného muže. Nechápu to. To zranění si způsobila sama a její tým z toho účelně udělal kauzu,“ vyjádřil se.

Důkazy, zejména výpověď poškozené, jeho slova vyvrátily.

Souhrnný trest zahrnuje 11 let vězení ve věznici se zvýšenou ostrahou a finanční odškodnění ve výši 33 211 korun.