Policistovi, který ho převážel na záchytku, zlomil nos.

U soudu se hájil tím, že se jednalo jen o nutnou obranu.

Návštěvníci baru ale potvrdili, že Matěj R. celou noc obtěžoval většinu hostů v baru a konflikty sám vyvolával.

V pondělí u Krajského soudu v Olomouci vypovídal mladík, který byl v baru v Rožňavské ulici v době, kdy tam k pokusu o vraždu došlo.

„Obžalovaný několik hodin v kuse obtěžoval ostatní hosty. Pořád za nimi chodil a chtěl s nimi něco řešit, ale jim to otravování vadilo. Dokonce mu nabídli, že za něj zaplatí útratu, aby mohl odejít domů," vzpomínal mladý muž na osudnou noc.

Později se podle něj Matěj R. začal s několika muži pošťuchovat.

„Tahali se za košile, on jednoho z nich kopnul do nosu. Pak vylil z krýglu pivo, praštil sklenicí o stůl a střepem pořezal dalšího hosta na krku," popisoval mladík rvačku.

Jeho výpověď byla pro soud jednou z klíčových.

Obžalovaný Matěj R. se totiž po celou dobu hájil tím, že ho hosté slovně uráželi kvůli tomu, že je Rom.

Tvrdil, že ho také opakovaně fyzicky napadali a bránili mu v odchodu z baru.

To ale popřeli jak zranění muži, tak několik návštěvníků podniku.

U soudu se promítal rovněž záznam z bezpečnostních kamer. Také z něj bylo jasné, kdo koho obtěžoval.

U soudu slušný, po pití útočí

Státní zástupkyně v závěrečné řeči připomněla, že dokazování bylo provedeno velmi pečlivě.

Upozornila na to, že Matěj R. způsobil mladému muži velmi vážné zranění, které ho mohlo přímo ohrozit na životě.

„Během jediné noci také zlomil nos hned třema mladým mužům. Na jeho těle se však nenašla žádná zranění, která mu podle jeho vyjádření měli na záchytce způsobit policisté. U soudu se choval velmi slušně, ale pod vlivem alkoholu je agresivní a neovládá se," poznamenala žalobkyně.

Opakovaně projevil lítost

Připomněla, že muž byl v minulosti za napadení policisty již odsouzen a navrhovala trest v první polovině sazby, která se pohybuje od deseti do osmnácti let.

Obhájkyně se snažila soud přesvědčit o tom, že se nejednalo o pokus o vraždu, ale o ublížení na zdraví a poukazovala na to, že obžalovaný opakovaně projevil lítost nad tím, co udělal a poškozeným se omluvil.

Šestatřicetiletý Matěj R. v pondělí u soudu znovu litoval svého činu.

„Nechtěl jsem tehdy nikoho zranit ani zabít. Mrzí mě, co se stalo. Až v policejním autě mi došlo, jaké mohlo moje jednání mít následky," řekl Olomoučan.

Bolestné zraněnému policistovi

Krajský soud pak Matěje R. za pokus o vraždu, výtržnictví a násilí proti úřední osobě potrestal dvanácti lety vězení.

Muž musí také uhradit zraněnému policistovi 2 400 korun bolestného a mladíkovi, kterého pořezal na krku, zaplatit další 2 100 korun.

„Vše popisoval jako svou obranu, ale ani v jednom případě toto tvrzení neodpovídá realitě. Otravoval hosty a cíleně na ně zaútočil, prokázaly to i záznamy z kamer. Musel být srozuměný s tím, že když někomu střepem zaútočí na hlavu a krk, může tím způsobit smrt. Uložený souhrnný trest je pro něj vzhledem k počtu trestných činů příznivý," uvedl předseda senátu Vladimír Hendrych.

Státní zástupkyně si po vynesení rozsudku ponechala lhůtu na podání možného odvolání, obžalovaný se proti verdiktu odvolal hned v soudní síni.

Přežil jen díky rychlému zásahu

Ke konfliktu v baru v Rožňavské ulici v Olomouci došlo 10. února loňského roku v časných ranních hodinách.

Šestatřicetiletý Matěj R. měl v opilosti opakovaně udeřit jednoho z hostů barovou židlí a pak na něj zaútočit střepem z pivního krýglu.

Vážně ho poranil na krku, muž přežil jen díky rychlému zásahu zdravotníků.

Na záchytné stanici, kam byl opilý útočník později převezen, udeřil pěstí do nosu jednoho z policistů a způsobil mu zlomeninu nosních kůstek.

Stejné zranění způsobil také dalšímu muži v baru, ten však lékařské ošetření nevyhledal.

Matěj R. se hájil tím, že jednal v nutné obraně. Svědci se však shodli v tom, že to byl on, kdo ostatní hosty celou noc obtěžoval a napadal, potvrdily to také záznamy z bezpečnostních kamer.

Znalci zjistili, že muž je pod vlivem alkoholu velmi agresivní. V minulosti už byl opakovaně odsouzený za výtržnictví, před deseti lety také fyzicky napadl zasahujícího policistu.