Silničářům vznikla škoda za téměř čtyři sta tisíc korun.

Na jednom z mostů nechali pachatelé povolené šrouby, které výplně ke konstrukci držely.

Výplň se mohla zřítit na frekventovanou silnici. K neštěstí nedošlo, správa silnic už zbylé pažení zabezpečila.

Ke krádeži železných součástí zábradlí došlo na krajských mostech mezi Velkou Bystřicí a Svésedlicemi, Svésedlicemi a Přáslavicemi a mezi Velkou Bystřicí a Velkým Týncem.

„V prvním případě zmizelo sedmdesát čtyři kusů výplní mostního zábradlí, ve druhém sedmdesát pět kusů a ve třetím došlo ke krádeži padesáti výplní," vypočítal Jaroslav Loun, vedoucí Střediska údržby Olomouc.

Uvolněná výplň se mohla zřítit

Svodidla na všech konstrukcích zůstala. Výplně pažení na mostu u Velkého Týnce zloději sundali pouze na jedné straně.

„Na druhé polovině byly povolené šrouby. Pokud by se výplň uvolnila, mohlo dojít k tragédii, protože pod stavbou vede frekventovaná komunikace," konstatoval Jaroslav Loun.

Pracovníci krajské správy silnic proto mosty zkontrolovali, šrouby utáhli a svařili, aby už nešly povolit.

„Zabezpečili jsme je tak, aby nedošlo k jejich pádu a případné další krádeži," ujistil vedoucí olomouckých silničářů, který podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Solidní cena za jeden kus výplně se podle Jaroslava Louna pohybuje v prodejnách kolem dvou tisíc korun. Na černém trhu by se pak mohla pohybovat kolem pěti set.

Zakázat výkup zábradlí nelze

Za jeden kilogram železa provozovny, které kovy vykupují, vyplácí kolem pěti korun.

Podle policie neexistuje dosud nástroj, který by zakázal kovošrotům takové předměty vykupovat.

„To možné není. Během pátrání ovšem policisté provedou namátkové kontroly ve výkupnách, kde osoba, která zde předměty zpeněžuje, musí nejprve prokázat svoji totožnost," sdělila Marie Štrbáková, policejní mluvčí.

Podle jejích slov i odborníka na bezpečnost silničního provozu Miroslava Charouze bude nutné zábradlí doplnit a zajistit.

„V současnosti zjišťujeme možnosti a také finanční stránku investice, která nám dělá čáru do rozpočtu, Kdy výplně doplníme, zatím konkrétně říci nemohu," uzavřel Jaroslav Loun.

Kromě trojice mostů nad rychlostní komunikací zloději kradli kovové prvky taky na mostcích v nedalekých polích.