Policie letos zatím žádné krádeže na koupalištích nebo v aquaparcích v kraji nezaznamenala. „Pouze v jednom případě během kempování v noci z 9. na 10. července se mladému muži ztratila dokladová taška na přírodním koupališti u Poděbrad nedaleko Horky nad Moravou," informovala mluvčí Pavla Štenclová. Provozovatelé nečinnost kapsářů přisuzují mimo jiné počasí, zatím ještě nevypukla správná parná horka, která lidi ženou k vodě.
Loni, kdy tropy udeřily brzy, zaútočili za prvních pár dní v červnu zloději několikrát, zejména mizely mobilní telefony nebo peněženky. Několik případů se během minulého léta událo na přírodních koupalištích. Telefony nebo peněženky mizely na Olomoucku třeba z břehů Nákla nebo Poděbrad. Riziko představují také přilehlá parkoviště, která jsou mnohdy zcela nehlídaná. Zloděje lákají hlavně věci, viditelně odložené na sedadlech.
Řešením jsou bezpečnostní schránky
Lepší možnosti, jak se případným kapsářům ubránit, mají uměle vybudované plavecké areály a aquaparky. Naprostým standardem jsou uzamykatelné skříňky na cennosti. „Návštěvníci mohou pro odložení drobnějších osobních věcí, v hodnotě do tří tisíc, využít za vratnou zálohu na klíč nově instalované skříňky," ujistila Vlasta Šreková ze společnosti OLTERM & TD Olomouc, která provozuje mimo jiné místní letní bazén. Podobné je to v prostějovském aquaparku Koupelky. „Kromě šatnových skříněk na desetikorunu máme také asi 300 bezpečnostních schránek. A zatím se nestalo, že by je někdo vykradl," ujistil za vedení Miloš Kaštil.
Kamerový systém může pomoci při řešení krádeže
Stále častěji i menší majitelé koupališť sahají po moderní technice a pořizují kamerový systém, mnohdy kvůli dřívějším problémům. „Máme několik kamer, jejichž záznam se uchovává asi měsíc a půl. Pokud by policie potřebovala, dáme jí záznam k dispozici," ujistil Jaroslav Vyhnálek ze šternberského koupaliště, kde se kamery instalovaly právě kvůli loňskému vykradení jedné ze skříněk. Zcela běžně také dohlížejí na bezpečnost a věci na dekách sami plavčíci. „Kromě toho letním areálem preventivně prochází hlídky Městské policie," informovala Vlasta Šreková.
Někdy ovšem plavci své věci zlodějům takřka nabízejí. Například ve Šternberku objevili letos asistenti prevence kriminality, kteří na místní koupaliště pravidelně dochází, peněženku a mobil volně odložené na lavičce, majitel nikde.
Policejní rady, jak se předcházet u vody okradení Nejlepší je nechat doma větší hotovost, platební karty a drahé mobilní telefony. Nepomáhají ani „zaručené" skrýše v botách a podobně. Dobré je, někoho požádat, aby deku ohlídal, když je člověk ve vodě. (zdroj: PČR)