Záchranné lano a podkova zmizela z Jamborova prahu v noci z neděle na pondělí.

Záchranné prvky tak odcizil neznámý zloděj přímo na začátku letošní vodácké sezony.

„Je to velice smutné, vždyť lano a podkovu instalujeme pro zvýšení bezpečnosti a šancí na záchranu tonoucích," poznamenal generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský s tím, že společnost na místo okamžitě umístí nové záchranné lano i podkovu.

První záchranné prvky nechalo Povodí Moravy na nebezpečném jezu osadit v červenci loňského roku. Vydržely tam však jen necelé dva měsíce.

K první krádeži došlo v druhé polovině srpna, kdy třicetimetrové lano a podkovu ukradli neznámí zloději.

Podruhé se na stejné místo zloděj vydal začátkem listopadu, tehdy ale sebral jen lano v hodnotě několika set korun.

Povodí Moravy na jez tehdy nechalo umístit nové.

Poslední krádež se stala v noci z neděle na pondělí, kdy zmizelo třicetimetrové lano i pěnová podkova. Případ už byl oznámen na policii.

Nebezpečný vodní válec

Nový vodní stupeň, takzvaný Jamborův práh vznikl nedávno nedaleko olomoucké nákupní galerie Šantovka a až do června letošního roku nebyl nijak zabezpečený.

Poté, co jej prozkoumali odborníci ze školy vodních záchranářů Univerzity Palackého a upozornili na nebezpečný vodní válec, bylo místo v červenci 2014 osazeno záchrannou podkovou, házecím lanem a informační tabulí.

Na ní jsou GPS souřadnice místa a rady, jak nejlépe dostat tonoucího pomocí lana z vody ven a jak mu ještě před příjezdem záchranné služby poskytnout první pomoc.

Za zabezpečení jezu zaplatilo Povodí Moravy více než 35 tisíc korun.