Policisté při domovních prohlídkách u obviněných osob z Olomouce našli řádně vybavený "muniční sklad".

Kukly, teleskopický obušek, nože, přes tři tisíce nábojů, střelné zbraně, granáty a dokonce i plně funkční reakční protitankový granát.

Čtyřčlenná skupina zločinců zbraně používala jako donucovací prostředky při vyhrožování podnikatelům z Olomoucka.

Své oběti, ze kterých chtěli vymámit peníze, také mučili. Policisté vědí zatím o dvou případech vydírání a týraní, nevylučují ale, že jich nakonec může být více. 

„Podnikatele ve věku 40 a 39 let spoutali, zalepili jim oči lepicí páskou a pod pohrůžkou zbraní jim vyhrožovali újmou na zdraví – jak jim, tak jejich rodinným příslušníkům," uvedl šéf krajské kriminální služby Tomáš Adam.

Pro trápení svých obětí používali různé nástroje, kleště i injekční stříkačky a benzin.

Kromě olomouckých policistů se na vyšetřování rozsáhlého případu podíleli také jejich kolegové z Jihočeského, Západočeského a Moravskoslezské­ho kraje.

Společně zadrželi v úterý celkem šest podezřelých. Dvě osoby následující den policisté propustili.

„Čtyři zbývající jsou obvinění z loupeže, nedovoleného ozbrojování a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Dva z obviněných jsou již v minulosti trestaní muži z Olomouce. Jejich dva komplicové jsou z Jihočeského kraje," řekl náměstek krajského policejního ředitele Karel Kadlec.

Bohatá zločinecká minulost

Mezi obviněnými jsou provozní restaurací, trenér z fitness centra a majitel a jednatel firmy.

„Muži jsou ve věku od 32 do 42 let, mají za sebou bohatou trestní minulost," doplnil Kadlec.

Jeden z násilníků se dokonce podle informací ČTK podílel v roce 1998 na loupežném přepadení olomoucké pošty, kdy se pachatelé zmocnili bezmála 20 milionů korun.

Obvinění si vytipovali dvojici podnikatelů z Olomoucka, které vylákali na obchodní schůzku do jedné z místních restaurací. Jak jednání začalo, vtrhli do podniku ozbrojení pachatelé a podnikatele donutili nastoupit do připraveného auta.

Odvezli je na neznámé místo, kde je fyzicky a psychicky týrali a vyhrožovali smrtí jim i jejich rodinám.

Týraní podnikatelé dali zločincům veškerou hotovost, mobily, platební karty i s PIN kódy, osobní doklady, cenné věci a dokonce i jednu legálně drženou zbraň. Podnikatelé tak přišli o věci a peníze v hodnotě kolem 700 tisíc korun.

Rychlý zásah

Poškození neutrpěli kromě psychické újmy žádné vážnější zranění a policii nahlásili pachatele do jednoho dne od loupeže.

„Policisté po přípravách v úterý ráno zasáhli. V rozmezí několika hodin zadrželi na Olomoucku čtyři osoby a další dvě v Jihočeském kraji," vysvětlil šéf kriminálky Adam.

Zároveň v obou místech provedli pět domovních prohlídek a pět prohlídek nebytových prostor.

Při nich nalezli kromě velkého množství zbraní i mobily s anonymními sim kartami, počítače, notebooky a jiné technické vybavení pro organizaci zločinu. Dokonce se našel i po domácku vyrobený pyrotechnický materiál.

„Od čtvrtka jsou všichni čtyři násilníci ve vazbě. Zatím mají vyšetřovatelé zmapované dva případy. Nadále na nich pracují, protože počet pachatelů a vydíraných podnikatelů nemusí být konečný," doplnil Tomáš Adam.

Ondřej Šulík