„Na konci června získali jeseničtí policisté o tom, co se ve vidnavském ústavu děje. Po měsíčním vyšetřování byl šestadvacetiletý vychovatel obviněn z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka,“ uvedla mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.

Kluci pod vedením vychovatele mohli nosit oděvy s nacistickým symbolem, hajlovali a dokonce nacvičovali simulaci popravy. „Při tom své svěřence fotografoval a následně chtěl snímky mezi chovance také rozšířit,“ uvedla policejní mluvčí k fotografiím, na kterých si vychovatel výsledky svého výcviku dokumentoval.

Obviněnému mladíkovi teď hrozí až pět let za mřížemi. Pedagog navíc nejméně čtyřem chovancům zapůjčil své dvě legálně držené zbraně, pistoli a malorážku. Prodával jim ostré náboje a na nedaleké nechráněné střelnici pro ně uspořádal výcvik.

„Říkali jsme si, kdo na střelnici střílí. Nebyla totiž vyvěšená vlajka, která musí viset při každém tréninku. Střelnice je volně přístupná, ani nechci domyslet, co se všechno mohlo stát,“ řekla jedna mladá maminka z Vidnavy.

Stejného názoru je i místostarosta Vidnavy Ladislav Čmela. „Pro mě jako tátu dvou dětí je to děsivá představa. Neumím si představit, jak dospělý člověk mohl dát plně funkční zbraň s ostrým střelivem těmto klukům. Co kdyby jej zastřelili a šli dělat pořádky dál?“ řekl Čmela.

Vedení vidnavské radnice je situací v ústavu znepokojeno. Není to tak dávno, co chovanci zbili svého vychovatele tak brutálním způsobem, že zůstal několik týdnů na neschopence.

„Ústav zaměstnává lidi, kteří s výchovným procesem nemají nic společného. Vedení ústavu zjevně nezvládá svoji práci,“ prohlásil rozhořčeně místostarosta.

Podle informací Deníku je obviněný muž stále zaměstnancem ústavu, ten se údajně snažil celý případ utajit. Podle lidí, kteří důvěrně znají situaci v tomto institutu, by to nebylo poprvé. Vyjádření ústavu se nám ani přes opakované pokusy během pondělí nepodařilo získat.