Dvaatřicetiletý muž z Přerovska, který na konci ledna házel z mostů na dálnici D1 až dvacetikilogramové kusy dřeva na projíždějící kamiony, nákladní a osobní auta, byl od zadržení policií hospitalizován na psychiatrii olomoucké Fakultní nemocnice.

Vyšetřovatelé tehdy oznámili, že v případě propuštění pachatele z nemocnice, okamžitě podají návrh na uvalení vazby, aby nemohl stejný trestný čin opakovat. To se také v polovině minulého týdne stalo.

„Ve čtvrtek soudce akceptoval návrh státního zástupce na vzetí muže do vazby," potvrdila krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Policisté však ani po více než třech týdnech, které už od řádění nebezpečného pachatele na dálnici D1 uplynuly, nechtějí zveřejňovat, proč pachatel na zdraví a životech ohrozil téměř tři desítky řidičů. Poničil tehdy 28 vozidel a způsobil motoristům škody za více než milion korun. Polena o hmotnosti až dvaceti kilogramů neváhal z mostu shodit ani na nákladní vozidla převážející tekutý dusík.

„K motivu jeho jednání se nebudeme vyjadřovat," poznamenala Marie Štrbáková.

Pronásledování pachatele

Oznámení o pachateli, který shodil na projíždějící nákladní a osobní vozidla kusy dřeva přijali policisté na tísňové lince 158 ve čtvrtek 29. ledna po šesté hodině večer.

Během následující hodiny z různých míst volali další řidiči, kterým někdo stejným způsobem rozbil čelní sklo.

Dva z řidičů poničených kamionů tehdy začali pachatele pronásledovat, ujel jim však v automobilu značky Nissan Navara.

Pátrání po neznámém muži okamžitě rozjeli vyšetřovatelé v Olomouckém i Moravskoslezském kraji, hledalo ho okolo stovky policistů.

Zraněný kotník a následné zadržení

Následujícího dne v ranních hodinách našli jeho vozidlo nedaleko obce Polom.

V autě totiž došla nafta a tak muž prchal náročným terénem po svých. Zranil si přitom kotník a později vyhledal ošetření na úrazovém oddělení olomoucké Fakultní nemocnice.

Lékaři pak na pacienta s podivným chováním upozornili policisty. Ti jej zadrželi a v pondělí 2. února obvinili z trestného činu obecné ohrožení. Hrozí mu trest od tří do osmi let vězení.

SOUVISEJÍCÍ: Policie už má útočníka házejícího špalky na D1. Skončil na psychiatrii

Krajský policejní ředitel Libor Krejčiřík tehdy upozornil na to, že ještě může dojít ke změně právní kvalifikace z obecného ohrožení na pokus o vraždu. Pak by muž mohl u soudu dostat 10 až 18 let za mřížemi.

Padající polena poničila 30 vozidel a způsobila na nich škodu za víc jak milion korun. Jen shodou šťastných náhod nedošlo k žádné tragédii, pouze jeden z řidičů utrpěl lehké zranění. Většina poškozených řidičů byli občané Polska, Slovenska, Ruska a Estonska.