Vrchní soud v Olomouci mu ve středu původní trest o dva měsíce zmírnil, protože se nepodařilo dokázat, že měl muž na svědomí i loupež v domácnosti starší ženy. Jeho známý Ivan Daniel, který kradl spolu s ním nebo i sám, půjde za mříže na šest let.

Muži vykrádali během roku 2009 bankomaty. V květnu spolu ještě s dalším komplicem, který během krádeže hlídal, vypáčili dvířka trezoru bankomatu v budově školy v Klouboukách u Brna a ukradli přes půl milionu korun.

Špatný si podobný kousek se stejným „hlídačem“ ještě zopakoval u bankomatu v kulturním domě ve Velkých Bílovicích.

Zařízení poškodil, ale přes pancéřové dveře se pro peníze nedostal. Daniel později ukradl přes dvě stě tisíc korun z bankomatu u potravin v Mutěnicích.

„S bankomatem v Mutěnicích nemám nic společného. Je pravda, že jsem s nimi jezdil, to ale jen proto, že jsem spolupracoval se známým policistou, kterému jsem dával informace,“ začal u soudu tvrdit Daniel.

Tři rány do hrudníku, jedna do hlavy

Mezi členy party došlo později k vážné roztržce. Špatný tvrdil, že se ho bývalí kumpáni chtěli zbavit. Situaci vyřešil po svém. Muže, který dříve hlídal u krádeží, zavezl do lesa na Blanensku a tam ho odpravil.

„Napadl ho úderem pěstí do obličeje, čímž mu způsobil zlomeninu dolní čelisti, a poté nelegálně drženou zbraní třikrát střelil poškozeného do hrudníku. Poté jeho tělo otočil na břicho a z bezprostřední blízkosti ho střelil do hlavy,“ uváděla obžaloba. Muž na místě zemřel.

„Já jsem to neplánoval. Byl to můj nejlepší kámoš, brácha, věděl o mě všechno, o bankomatech, o podvodech, co jsme spolu dělali,“ hájil se Špatný, který chtěl, aby soud jeho čin vyhodnotil jako zabití a ne vraždu. To mu ale neprošlo.

V Třebíči prý neřádil

Zato další čin, ze kterého byl původně obžalovaný, mu odvolací soud ze seznamu škrtl. V březnu 2009 měl prý loupit v Třebíči v domácnosti u staré ženy. Podle obžaloby ji povalil na zem, bil, škrtil a hrozil jí, že když mu nedá peníze, zabije ji i jejího papouška. Třiaosmdesátiletá důchodkyně mu dala peníze i vkladní knížku.

„Já jsem žádnou loupež neudělal. Vykrádal jsem bankomaty, to jo, ale v Třebíči, tam to neznám, tam jsem byl možná před patnácti lety. To je přitěžující okolnost, kterou mi tam šoupli policajti,“ řekl Špatný.

Odvolací senát v čele s Václavem Čapkou trestní stíhání pro tento čin zastavil.

„Existuje jediný přímý důkaz, a tím jsou zajištěné pachové stopy na třech místech v bytě. Mezi výpověďmi svědků jsou rozpory,“ konstatoval předseda senátu.

Díky tomu soud Špatnému trest o dva měsíce zmírnil. Ve věznici se zvýšenou ostrahou si za několik činů, kam kromě vraždy a krádeží patří i nedovolené ozbrojování, odpyká dvanáct let a sedm měsíců.

Jeho trest je tak nízký jen proto, že se na něj vztahuje ještě starý trestní zákoník.

Jako zvlášť nebezpečný recidivista si může najednou odsedět nanejvýš patnáct let, a protože mu z předchozího trestu ještě zbývaly více než dva roky, soud mu o moc vyšší trest udělit ani nemohl. Kdyby se Špatný dopustil vraždy později, dostal by trest mnohem vyšší.

A Daniel? 6 let

„Byla by tam sazba od 12 do 20 roků. A protože se jednalo o vážnou trestnou činnost, pochopitelně by trest nebyl u spodní hranice,“ řekl mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy.

Druhému z obžalovaných Ivanu Danielovi soud potvrdil šest let za mřížemi. Také tento muž má z dřívějška na svědomí i další trestné činy.