Krajský soud ve Zlíně poslal letos v červnu čtyřiatřicetiletého Radka K. za pokus o vraždu bývalé přítelkyně na deset let do vězení.

Obžalovaný se proti verdiktu odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci, při úterním zasedání vše nechal na svém obhájci. Ten požadoval zmírnění právní kvalifikace i nižší trest. Klienta hájil tím, že neměl v úmyslu expřítelkyni zavraždit. Státní zástupkyně konstatovala, že právní kvalifikace je správná a trest plně odpovídá závažnosti jednání obžalovaného.

Vrchní soud v Olomouci pak desetiletý trest pro Radka K. potvrdil.

„Krajský soud ve Zlíně provedl správně důkazy a také je správně vyhodnotil. Právní kvalifikace zůstává stejná a stejný zůstává rovněž trest. Ten je pro obžalovaného naopak velmi příznivý, vždyť trestní sazba za pokus o vraždu se pohybuje v rozmezí od deseti do osmnácti let," poznamenal předseda senátu Jaroslav Zbožínek.

Zároveň upozornil obžalovaného a jeho obhájce na to, že soud mohl vyhodnotit jednání Radka K. také mnohem přísněji. Dobu, kdy expřítelkyni vyhrožoval s kuchyňským nožem v ruce s tím, že ji dorazí a zabije, mohl soud kvalifikovat jako další trestný čin.

„Obžalovaný s policií a soudem nespolupracoval. Nevypovídal, nedoznal se ani neprojevil lítost nad tím, čeho se dopustil. Měl v trestním rejstříku osm záznamů za krádeže a loupež a přesto dál pokračoval v páchání trestné činnosti," upozornil předseda senátu s tím, že žena útok a intenzivní škrcení přežila hlavně díky aktivní sebeobraně.

Urážel, napadl a rdousil

Obžalovaný Radek K. zaútočil na svou expřítelkyni v Kroměříži koncem května 2013. Po půl jedenácté večer si k ní přišel pro osobní věci a domáhal se vstupu do jejího bytu. Tam ji pak vulgárně urážel, fyzicky napadl a rdousil až ztratila vědomí.

Pak se žena probrala a s mobilním telefonem v ruce se zamkla v jiné místnosti, odkud zavolala policii. Muž jí pak dál vyhrožoval kuchyňským nožem s 19 centimetrů dlouhou čepelí. Křičel, že ji dorazí a odmítal z jejího bytu odejít. Na ženu se snažil zaútočit také deskou, kterou vytrhl ze stolu.

Zranění, která při škrcení žena utrpěla, soudní znalci vyhodnotili jako velmi závažná. Obžalovaný podle nich mohl ženě způsobit smrt nebo mohlo dojít k nevratnému poškození mozku.

Další poranění žena utrpěla poté, co upadla na zem a obžalovaný do ní opakovaně kopal. Obžalovaný Radek K. dlouhodobě nepracoval, trvalý pobyt měl hlášený na prostějovské radnici a přespával v azylovém domě. Za pokus o vraždu a porušování domovní svobody mu hrozil trest od 10 do 18 let vězení.