Obžalovaný vraždu popřel. Pokud se před soudem prokáže jeho vina, hrozí mu až patnáct let vězení.

„Přiznávám se, že jsem poškodil cizí věc tím, že jsem zapálil auto. Co se týká vraždy, cítím se nevinný,“ prohlásil Fojtek, který zabitého devětadvacetiletého muže znal asi rok.

„Poskytoval nebankovní úvěry. Sám jsem jeho služeb několikrát využil a počátkem srpna loňského roku jsem mu dlužil asi čtyři sta padesát tisíc korun,“ uvedl.

Prvního srpna mu měl poškozený zavolat s tím, že peníze nutně potřebuje. „Nabídl mi, abych mu dal do zástavy auto. To bylo ale na leasing, tak jsem se domluvil s kamarádem Filipem Čechem, který pracoval v pneuservisu, aby ho vzal k sobě a řekl, že je nepojízdné,“ vysvětlil podnikatel.

Všichni tři muži se podle něj setkali ještě ten den odpoledne ve Lhotě pod Kosířem, kde bydlí babička obžalovaného. Na zahradě jejího domku pak došlo k hádce. „Filip byl kvůli tomu autu naštvaný a řval na poškozeného. Ten pak vytáhl nůž.

Kamarád s ním praštil o zem, já jsem na ně křičel, aby se uklidnili. Po pár vteřinách jsem si všiml krve a zbaběle jsem utekl do domu,“ popsal obžalovaný, který se měl od svého komplice za několik minut dozvědět, že muž v zahradě je mrtvý.

„Nevěděl jsem, co mám dělat. Autem poškozeného jsem pak jel směrem na Zábřeh a čekal na Čecha. Ještě jsem mu říkal, ať mi koupí benzín, protože to auto jezdilo na plyn. Někde jsem odbočil, zastavil a polil sedačky… Jednal jsem v panice, měl jsem strach a hrozně mě to mrzí,“ popisoval Fojtek třesoucím se hlasem s tím, že mrtvé tělo vůbec neviděl.

„Nevěděl jsem, že je mrtvý. Věci šly rychleji, než mě to mohlo napadnout,“ řekl.

Filip Čech, který před soudem stanul jako svědek v odpoledních hodinách, však popsal sled událostí jinak. „S výpovědí absolutně nesouhlasím. Muže jsem neznal, nezabil a nezapálil. Nemám s tím nic společného,“ prohlásil rezolutně.

Podle něj s obžalovaným strávil část dne, ale večer se sešli až v Jeseníkách, kam měl pro něj přijet. „Před Hanušovicemi mi volal, abych mu koupil benzín a navigoval mě k odpočívadlu, kde čekal. Bylo mi divné, že nikde nevidím jeho auto, ale v tu chvíli jsem se nad tím nepozastavoval. Myslel jsem na úplně jiné věci,“ řekl.

S Čechovou výpovědí však nekorespondují výpovědi dalších dvou svědků – babičky a družky obžalovaného. Obě ženy shodně tvrdí, že muže v osudný den viděly právě v domku staré paní, kam přišel za obžalovaným.

V soudní síni tento týden zazní ještě výpovědi dalších svědků a konečný rozsudek by mohl padnout během pátku.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY Z DOBY KRÁTCE PO UDÁLOSTI:

Mladík z Pěnčína vraždil nejspíš kvůli dluhům

Vražda z Branné je objasněna

Traktorista našel v autě mrtvolu. Policie hledá vraha