Průtahy v projednávání případu způsobovali svědci z řad bezdomovců, kterým se za svědecký pult nechtělo. Posledního přivedla policie v pondělí.

„Ráno jsem šel před chatku a našel jsem tam Karla ubodaného. Všech jsem se ptal, co se stalo, a nevěděli. On (ukazuje na obžalovaného, poznámka redakce) si v noci lehl, jako kdyby se nic nedělo," shrnul ve výpovědi jeden z členů pětičlenné party, která se v chatě opíjela.

Jak plyne z výpovědi obžalovaného před policií, se svou obětí měl spor už na nádraží, kde se všichni sešli. Pak se zásobou vína vyrazili na chatu.

„Slyšel jsem hlasy, byly silnější a silnější, říkali mi „musíš zabít, musíš zabít". Neříkaly, koho," vysvětloval motivy svého činu Petr Mikulka.

Právě Karla P. si prý vybral náhodou, osudným se muži stalo, že se hlasitě smál. Dle soudu jej tloukl, rdousil, řezal do hlavy a krku.

Pak jej měl vyvléct před chatu a v útoku pokračovat.

Smrtelnou se stala rána dlouhá přes osmnáct centimetrů do pravého stehna, z níž vykrvácel. Po skutku měl Petr Mikulka 2,3 promile.

Rozsudek nad Petrem Mikulkou. Hovoří Eduard Ondrášek. | Video: DENÍK/Alena Hesová

Rozsudek nad Petrem Mikulkou. Hovoří Eduard Ondrášek. VIDEO: Deník/Alena Hesová

Jak připomněla ve své závěrečné řeči státní zástupkyně, soudní znalci z oblastí psychologie a psychiatrie dospěli k závěru, že trpí poruchou osobnosti.

Jeho rozpoznávací schopnosti byly v okamžik vraždy snížené jen nepodstatně, ovládací ovšem podstatně.

„Neměl žádný důvod k napadení poškozeného takovým způsobem. Z psychiatrického hlediska je pobyt obžalovaného ve společnosti nebezpečný," varovala žalobkyně a navrhla trest v polovině trestní sazby, která je patnáct až dvacet let nebo dokonce doživotí. Připomněla také, že k činu došlo, když byl obžalovaný v podmínce.

Obhájce Petra Mikulky, který pochází z Bruntálska a v době svého údajného útoku měl žít v jednom z olomouckých azylových domů, upozorňoval právě duševní onemocnění svého klienta.

„Prosím soud, aby přihlédl ke zmenšené příčetnosti, protože na obžalovaného v dané situace dopadá a má vliv na udělování trestu," vyzval soudní senát.

Ten ale na základě expertiz sdělil, že obžalovaný věděl, jak na něj alkohol působí, a přesto se opil. Nakonec potrestal Petra Mikulku osmnáctiletým vězením. „Obžalovaném se ukládá také zabezpečovací detence," sdělil Eduard Ondrášek, předseda senátu.

Návrat do společnosti je totiž podle znalců takřka vyloučený.

Kromě toho se muž nechal slyšel, že „zlikviduje svědky a pozabíjí další lidi", kvůli čemuž byl také stíhán vazebně.

Žalobkyně se vzdala práva na odvolání, obhajoba si nechala lhůtu.

INFORMOVALI JSME VIDEO Musíš zabít, slyšel. Mladík poslechl. Hrozí mu výjimečný trest