Ženu zastřelil ranou do hlavy

Vraždu měl důchodce spáchat 14. dubna 2007 ve Finské ulici v Šumperku-Temenici. Žena byla zastřelena ranou do hlavy, zemřela na místě.

Krajský soud Jiřího Škorpila odsoudil k 12,5 letům vězení, Škorpil se ale odvolal. Vrchní soud rozsudek zrušil a znovu případ vrátil krajskému soudu, s tím, že je potřeba provést další expertízy a výslechy svědků.

Výrazný posun do celé kausy určitě nevnesl znalecký posudek z Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. Ten měl stanovit, zda fragmenty střely nalezené v těle oběti jsou totožné s materiálem nábojů zajištěných u Jiřího Škorpila.

„Výsledek posudku je ten, že nelze potvrdit ani vyloučit, že se jedná o identický materiál,“ konstatoval Ondrášek.

K pokusu použili i vepřovou hlavu

Druhou expertízu vypracoval Kriminalistický ústav, který měl určit, zda se části projektilu shodují s municí zabavenou u Škorpila a jestli smrtící výstřel padl z jeho pistole ráže devět milimetrů.

Kriminalisté provedli ze zabavené zbraně dva zkušební výstřely. Model lidské hlavy si nechali vyrobit ve Švýcarsku, ale k pokusu použili také hlavu vepřovou.

„U zkušebních výstřelů se ukázala odlišná deformace střely než u fragmentů střely v těle oběti. Podle mých zkušeností je ale odlišnost vysvětlitelná,“ řekl soudu autor posudku, kriminalista Martin Valenta.

Zbraň zřejmě vraždit mohla

Z expertízy ovšem v ostatních bodech vyplývá, že zbraň zabavená u Jiřího Škorpila vraždit mohla.

Před krajským soudem opět vypovídalo několik svědků, kteří bydlí ve stejném panelovém bloku jako zavražděná. Soud si totiž nově vyžádal fotodokumentaci z oken bytů, podle plánků pak svědci měli upřesnit, co přesně v době vraždy viděli.

„Důležité je pro nás nyní určit, co kdo z okna mohl či nemohl na místě činu vidět,“ vysvětlil soudce Eduard Ondrášek. Nové skutečnosti ovšem svědectví nepřinesla, navíc se tři svědkyně nedostavily, což byl nakonec důvod odročení soudního projednávání.

Dalo se stihnout přemístit?

Soud rovněž jako součást dokazování předložil výsledky pokusu, který měl stanovit, že se obžalovaný mohl z místa činu přemístit na česko-polskou hranici v Dolní Lipce, kterou překročil v 8 hodin a 10 minut. To prokazatelně stanovilo monitorovací zařízení. Jiřího Škorpila policisté v den vraždy zadrželi právě na hraničním přechodu, když se vracel z Polska.

Škorpil ale nebyl obviněn hned, policisté řadu měsíců shromaždovali důkazy. Ve vazební věznici v Olomouci je Jiří Škorpil od srpna 2007. K činu se nedoznal, ani při novém soudním projednáváním neprojevuje žádné emoce a k předloženým důkazům se nevyjadřuje.

Projednávání případu soud odročil na 21. září.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Matka zavražděné ženy: Zbyla mi po ní vnoučata

Rozhovor s kriminalistou, který vyšetřoval vraždu ženy