Hlubik je recidivista, který strávil téměř 50 let života za mřížemi. Na kontě má loupeže, vyhrožování se zbraní i pobodání, v roce 1983 byl souzen také za vraždu spoluvězně v Leopoldově, tehdy dostal 21 let.
Doživotní trest navrhoval i žalobce, resocializaci muže znalci vyloučili. Rozsudek není pravomocný, Hlubik si nechal lhůtu na odvolání.
Neúcta k životu
Podle soudce Petra Sušila šlo o chladnokrevnou popravu, muž projevil absolutní bezohlednost a neúctu k lidskému životu.
"Dospěli jsme k závěru o uložení nejpřísnějšího trestu," uvedl soudce.
Podmínky pro uložení doživotí se podle něj naplnily, když žena zemřela. Splnil i další dvě podmínky - spáchaný zločin je mimořádně závažný kvůli zvlášť zavrženíhodné pohnutce a resocializace pachatele není možná.
Důchodce vstoupil do herny na Masarykově třídě loni 20. května. Na pracovnici vytáhnul revolver, který odcizil svému vnukovi, a se slovy "Vážená, navalte 20.000, nebo jste mrtvá, to vám říkám já", žádal po ženě peníze.
Po slovní potyčce, kdy se žena snažila uchopit zbraň a následně usedla do židle, ji z necelého metru střelil do hlavy.
"Od vstupu do herny vám stačilo 51 sekund, abyste takto dramaticky změnil život několika lidem," řekl Hlubikovi soudce. Veškeré jednání pachatele bylo zachyceno na kamerovém záznamu.
Bez zaváhání střílíte
Hlubik, který má trvalé bydliště na úřadovně v Přerově, vypověděl, že do Olomouce přijel ten den z Ostravy. U nádraží prý "telepaticky dostal zprávu", že žena v herně dluží 20.000 korun.
"Řekl jsem jí slušně, že dluží peníze, na to mi řekla, proč to děláte," uvedl Hlubik.
Popsal, že mu levou rukou uchopila zbraň, po potyčce prý na ni zamířil na pravou stranu do ramene a vystřelil.
"Měl jsem prst na spoušti, navíc bylo spuštěno poplašné zařízení a neodpovídala na mé otázky," vysvětlil soudci důvod, proč vystřelil.
Mířil prý do ramene, argumentoval tím, že na pravé oko nevidí a na levé vidí jen obrysy.
Podle soudce však loupežné přepadení plánoval, zbraň si kvůli trestné činnosti opatřoval i v minulosti. Střílel cíleně a při míření natahoval ruku co nejblíže k hlavě poškozené.
"Bez zaváhání střílíte. Žádný zvukový alarm nebyl spuštěn, jednal jste naprosto chladnokrevně," uvedl soudce.
Mstivě a bez lítosti
Hlubik neprojevil lítost. U soudu pouze uvedl, že poškozenou navrhne prezidentovi na státní vyznamenání za statečnost.
"Cyničtější vyjádření pachatele nad svou obětí jsem neslyšel, a to ani ze ze své praxe ani z praxe jiných soudců," dodal soudce Sušil.
Těžce zraněnou ženu našel v bezvědomí o desítky minut později příchozí návštěvník.
Podle žalobce Jindřicha Pazdery kromě zištného motivu u obžalovaného uvedl i motiv msty. "Za to, že se nezalekla a neprojevila mu dostatečný respekt," doplnil žalobce.
Deset měsíců boje o život
Postřelená žena bojovala téměř deset měsíců o život v olomoucké nemocnici. Zemřela letos 7. března
„Pan doktor říkal: ‚maminka vyhrála několik bitev v předem prohraném boji‘. Zásah do mozku byl velký,“ svěřila se Olomouckému deníku starší dcera sedmapadesátileté ženy.
Během pobytu na oddělení následné intenzivní péče olomoucké vojenské nemocnice se zdravotní stav ženy podle rodiny chvílemi zlepšoval. „Maminka vnímala, poznávala nás. Viděla jsem za těch deset měsíců pokroky: jedla, pila, jednoslovně na nás promluvila. Nedokázala jsem pochopit, že to nezvládne,“ popisovala dcera Petra.
Po zemřelé ženě, která byla samoživitelka, zůstala ještě mladší patnáctiletá dcera studující střední školu. Ta je v péči rodiny své starší sestry. Nejbližším pomohla solidarita lidí a také sbírka, kterou město Štěpánov na její podporu vyhlásilo.
Rodina se od počátku pozastavovala nad tím, že člověk, který ve vězení strávil 48 let - mimo jiné za vraždu ve věznici v Leopoldově, kde ubil kladivem spoluvězně – se pohyboval po Olomouci. Pro vraha žádají nejvyšší možný trest. „Věřím, že dostane výjimečný trest. A z vězení už nevyjde ven,“ řekla letos v březnu dcera Petra Olomouckému deníku.
Třináct trestů v rejstříku
Obžalovaný senior byl od roku 1966 třináctkrát soudně trestán převážně pro násilnou trestnou činnost. V roce 1983 byl za vraždu odsouzen k 21 letům vězení, podle rozsudku usmrtil kladivem spoluvězně ve Věznici Leopoldov.
U soudu se těžce pohyboval a špatně komunikoval, listiny si četl lupou. Jeho zdravotní stav byl podle žalobce zřejmě i důvodem, proč nakonec z herny nic neodnesl - musel by kvůli penězům překonat přepážku.
Třetí doživotí v kraji
V Olomouckém kraji jde za poslední dobu o třetí případ uloženého doživotního trestu za zločin spáchaný v regionu.
V dubnu uložil brněnský krajský soud doživotí muži za loňskou trojnásobnou vraždu svých příbuzných v Kostelci na Hané na Prostějovsku.
V prosinci 2021 odešel od olomouckého vrchního soudu se stejným verdiktem Pavel Nárožný z Přerova, podle rozsudku zabil v roce 2009 svého otce a jeho ženu, těla obětí se dosud nenašla.