Vrchní soud v Olomouci ale Vietnamci v úterý desetileté vězení potvrdil.

Celou pašeráckou akci, při níž se mimo jiné přes Lipník nad Bečvou na Přerovsku převážely čtyři balíčky konopí o hmotnosti asi dvacet kilo, odhalili slovenští celníci na podzim v roce 2012.

Krajský soud v Olomouci v prosinci potrestal Hunga Danga deseti lety ve věznici se zvýšenou ostrahou.

O jeho vině mají svědčit hlavně výsledky policejního sledování a odposlechy.

V těch mluví skupina v šifrách, třeba že mají „dvacet kuřat" nebo „jestli koza ve voze nezapáchá".

Právě na tom, že není jasné, že se hovoří o marihuaně, postavil odvolání právník obžalovaného.

„Není možné, aby si policie udělala scénář a doplnila hovory tak, jak situaci vidí. Neexistuje přímý důkaz, že by měl můj mandant něco v ruce, že by něco předával. Celý proces je postaven pouze na jednom hovoru, ze kterého policie udělá pohádku na čtyři stránky," shrnoval v závěrečné řeči advokát.

Vždycky jsem pomáhal

Naproti tomu státní zástupce oponoval tím, že je u obchodníků s drogami přece zcela běžné, že pachatelé používají nejrůznější kódy.

Krajský soud připustil, že Hung Dang nebyl hlavním aktérem celého převozu drog, i proto mu vyměřil nízký desetiletý trest, hrozilo mu přitom až osmnáct let.

Sám obžalovaný se odvolával zejména na svůj řádný život, na to, že v Česku žije už 28 let, on i jeho děti mají české občanství.

„Navíc jsem se zabýval zprostředkováním služeb pro Vietnamce. Vždycky jsem pomáhal. Nemám důvod dopouštět se trestné činnosti," pokoušel se přesvědčit odvolací soud.

Sledování spojuje důkazy

Nepovedlo se mu to. Soudní senát v čele s Vladimírem Štefanem zpochybnil argument obhajoby, že celá věc vychází z jediného telefonátu.

„Případ nestojí na jednom izolovaném telefonickém hovoru, ale i na pohybu obžalovaného v daný den, tedy na tom, s kým se setkal, kde se pohyboval. To, co spojuje všechny důkazy dohromady, je protokol o sledování. V něm je potvrzováno to, o čem vypovídají svědci," sdělil Vladimír Štefan v odůvodnění rozsudku.

Verdikt už je pravomocný, Hung Dang má ale ještě možnost podat dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. Další větev této marihuanové kauzy řeší soud na Slovensku.