Incident se odehrál v hustém provozu v pátek odpoledne na D35 u Skrbeně.

V zúženém úseku dálnice ve směru na Mohelnici předjel a následně začal brzdit před plně naloženým kamionem o váze 35 tun.

Vybržďování potom trvalo další minutu.

Záznam celého incidentu zveřejnil na Facebooku řidič kamionu. U videa se následně strhla lavina komentářů.

„Zajímalo by mě, co k tomu řidiče octavie vedlo. Vím, co dnes sedí v kamionech,“ napsal Jarda Krejčíř.

Řidič kamionu, Ondřej Vilímek, má podle svých slov svědomí čisté.

„Vybržďování nic nepředcházelo, předtím jsem s tím autem do kontaktu nepřišel,“ uvedl.

Extrémně nebezpečné v obousměrném provozu

Podle krajského koordinátora BESIPu Miroslava Charouze by mělo být úmyslné vybržďování tvrdě trestáno.

"Auto je zbraň, kterou v takovém případě řidič úmyslně používá proti někomu jinému,“ vysvětlil svůj postoj.

Vybržďování v úseku dálnice, kde je dočasně obousměrný provoz, je podle něj extrémně nebezpečné.

„Při dvou pruzích je možné aspoň uhýbat, ve zúžení ten prostor není,“ řekl Miroslav Charouz.

Řidič octavie tak neohrozil jen sebe, ale i cestující v protisměru, kteří v tu chvíli neměli tušení, co se jen kousek od nich odehrává.

Policie video analyzuje

Ondřej Vilímek se rozhodl záznam z kamery předat policii, která už se případem začala zabývat.

„Kolegové z Dopravního inspektorátu teď video analyzují. Po vyhodnocení policie rozhodne, jak ve věci dál postupovat,“ uvedla v pondělí mluvčí policie Irena Urbánková.

Vybržďování jako takové zatím v českých zákonech místo nemá. V minulosti bylo ale v souvislosti s ním odsouzeno hned několik řidičů. Tresty si vyslechly například za pokus o poškození cizí věci, ale i za ublížení nebo pokus o těžké ublížení na zdraví. 

Nejznámější případy vybržďování

2010, Praha - Aleš Trpišovský, známý jako „pirát 2222“, vybržďoval v prosinci 2010 na dálnici D1 auta v levém jízdním pruhu a způsobil nehodu. V roce 2012 dostal od soudu dvouletou podmínku, kterou následně zrušila amnestie tehdejšího prezidenta Václava Klause. Zároveň měl na 7 let zákaz řízení. Letos v srpnu vyhověl Krajský soud v Praze jeho žádosti a řidičák mu vrátil. Podmínkou je čtyřletá zkušební lhůta.

2016, Praha – Auto, ve kterém seděl jeho syn a bývalá družka, muž vybržďoval loni v srpnu na dálnici D1. Během toho jí údajně ještě stihl zavolat a vyhrožovat, že „to do nich napálí“. Od soudu nakonec dostal desetiměsíční podmíněný trest a zákaz řízení na čtyři roky. Kromě toho se musí zúčastnit psychologického programu zvládání agrese.

2017, Praha – Řidič Porsche měl letos v květnu vybržďovat hasičskou cisternu a následně před ní zastavit. Pražský magistrát nakonec rozhodl, i na základě videa od řidiče osobního auta, že k úmyslnému brzdění nedošlo. Za svůj čin tak dostal jen tisícikorunovou pokutu, protože auto nezastavil na krajnici, ale uprostřed silnice.

2013, Jihlava – Christo Dimitrov Klisurov si za vybržďování na dálnici D1 odpykává šestiletý trest vězení. V červenci 2013 svým agresivním chováním způsobil nehodu, při které se zranila žena z vybržďovaného auta. Kromě odnětí svobody soud Klisurova potrestal propadnutím auta a čtyřletým zákazem řízení. (em)