Vězni pracují i u různých soukromých firem, musejí však splnit přísná kritéria

„Vězni nejsou zaměstnáváni jen uvnitř samotné věznice. Využíváme také pracovních možností u různých firem, které nám smluvně poskytují takzvaná nestřežená pracoviště,“ uvedla mluvčí olomoucké věznice Martina Žbánková. Účelem trestu totiž není jen ztráta svobody na dobu určenou soudem. Jeho smyslem je i příprava odsouzeného na návrat do společnosti.

Získat práci mimo areál není pro vězně vůbec snadné. Zájem je velký, neboť na rozdíl od práce uvnitř vězení je za zaměstnání u soukromníka stanoven smluvní plat.

Odsouzení, u kterých jsou předpoklady k zařazení na nestřežené pracoviště, procházejí nejprve přípravnou fází. Vykonávají bezplatně uvnitř věznice úklidové a pomocné práce, udržují zahradní plochy nebo se zabývají rukodělnou prací.

„Kritéria při výběru jsou přísná a podílí se na něm třináctičlenný tým pracovníků, včetně speciálních pedagogů, psychologů nebo vychovatelů. Ti sledují nejen kvalitu práce, ale i osobní a psychologický profil odsouzeného,“ doplnila Žbánková. V současnosti věznice spolupracuje se šesti soukromými firmami na Olomoucku. Na jejich pracoviště v této době dochází třiatřicet odsouzených, což je skoro polovina všech zaměstnaných vězňů.

„Se zaměstnáváním vězňů máme dlouhodobě dobré zkušenosti. Jsou zodpovědní a navíc je to pro nás levná pracovní síla,“ řekl Zbyněk Oščádal, ředitel jedné ze smluvních společností. Mimo pracovní dobu, která je stanovena na osm hodin denně kromě víkendů a svátků, je také možné doplnit si vzdělání nebo se věnovat některému ze zájmových kroužků. „Největší zájem je o sportovní aktivity, třeba volejbal, posilování nebo stolní tenis. Oblíbený je taky počítačový kroužek a zahradnické práce. Vězni si pro svoji kuchyni sami pěstují zeleninu, starají se o trávníky a okrasnou zahradu. V nabídce nechybí ani studium jazyků nebo protidrogová osvěta a prevence,“ vysvětlila Žbánková.

Pro každého odsouzeného zvlášť zpracovávají odborní zaměstnanci program, který určuje, jakým způsobem je využíván čas strávený ve vězení. Jeho plnění a celkový přístup vězně k úkolům je pečlivě sledován a odráží se na hodnocení rizikovosti, kterou představuje odsouzený pro společnost. V programu je zahrnuta také spolupráce se sociology a psychology, kteří podporují motivaci vězňů k řádnému způsobu života.

Z historie věznice

1886 – 1902 Výstavba Justičního paláce v Olomouci podle projektu vídeňského architekta Alexandra von Wielemannse. 1992 Převedení někdejšího Útvaru Sboru nápravné výchovy do podoby vazební věznice.

Ubytovací kapacita:

obviněných: 141, odsouzených: 137, celkem: 278

Obvinění bydlí v 59 celách převážně po dvou a maximálně po třech.

Odsouzení jsou umístěni ve 29 ložnicích s kapacitou od 3 do 7 lůžek, výjimečně až 11 lůžek.

Průměrný počet vězněných osob je 130 obviněných a 127 odsouzených

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika