„Dostali jsme oznámení, že se v Javorníku nacházejí uhynulá zvířata. Naše kontrola to potvrdila. Příčina úhynu se nedala zjistit,“ uvedl zástupce ředitele veterinární správy Olomouckého kraje Jiří Zubal.

Spáchání trestného činu týrání zvířat však prozatím potvrdit nemůže. Podle zákona by totiž muselo k týrání docházet opakovaně a zvířata by musela být ve špatném zdravotním stavu, což u čtyř zbývajících koní neprokázali. „Provedeme hloubkovou kontrolu,“ řekl Zubal.

Verdikt se nelíbí sousedce veterinářky Ladislavě Neugebauerové, která, na týrání upozorňovala.

„Už loni jsme na hygienu posílali fotky koní. Měli uhnilá kopyta. Nikdo na to však nereagoval,“ tvrdí Neugebauerová.

To, co za svůj roční pobyt v Javorníku zažila, nepamatuje.

„Jak veterinářka s titulem může dopustit, aby byla zvířata v takovém stavu?“ ptá se mladá učitelka, která kritizuje nečinnost veterinářů.

Týráním si jsou naprosto jistí i další sousedé. Zvířata žijí o hladu, ve špíně, bez péče a brodí se hnojem. Kolem se šíří zápach.

„Měli jsme zasetou pšenici a koně ji sežrali. V pět hodin ráno mi chodí hladoví pod okny. Majitelka se o ně nestará. Už loni jí jeden kůň zemřel,“ řekla Františka Trojáková.

Policie případ šetří jako přestupek.

Vyjádření chovatelky Marty Nevřivé se získat nepodařilo. Telefon měla vypnutý a na zvonění domovního zvonku nereagovala.