Z přípravy zločinu jsou obvinění dva muži. Za obecné ohrožení a způsobenou škodu, která se pohybuje okolo 40 milionů korun, jim hrozí osm až patnáct let za mřížemi.

Oba ve středu u Krajského soudu v Olomouci vinu popřeli.

Vyšetřování velkého požáru skladu textilu v olomoucké čtvrti Bělidla
Proč shořel velký sklad textilu v Olomouci? Škoda je už 80 milionů

Plán měl podle žalobce vymyslet Mohamad Chaito, synovec Talala Hallaka, majitele poškozené firmy obchodující s obnošeným šatstvem.

„Nemám s tím nic společného. Namočil mě do toho strejda, protože jsem z firmy odešel a přetáhl mu část zaměstnanců k sobě. O požáru jsem se dozvěděl doma, když jsem zahlédl video na Facebooku. Už tou dobou mi ale volali známí, že prý za to můžu já,“ řekl u hlavního líčení Chaito.

Ten měl také nabídnout 100 tisíc korun bývalému zaměstnanci textilky Radimu Královi za spoluúčast na trestném činu.

Pád mohutné větve na okraji Bezručových sadů v Olomouci, 17. 6. 2019
Šok v olomouckém parku: za školáky se zřítil kus stromu

Podle obžaloby bylo úkolem Krále, který v minulosti dostal výpověď kvůli alkoholu, vniknout do areálu, nafotit bezpečnostní systém firmy a schovat uvnitř speciálně upravený kanystr s naftou, který společně zakoupili na benzínce. Král odmítl u soudu vypovídat.

„Můj klient si stojí za tím, že celá situace je vykonstruovaná. Svědci říkají věci, které se nestaly, protože chtějí být zajímaví,“ sdělil jeho obhájce David Pytela.

Dvojice mužů kradla ve zlatnictví v Zábřehu a Uničově
VIDEO: Tito muži kradli ve zlatnictví. Neviděli jste je?

Byl ve špatném psychickém stavu

Přestože obviněný dříve tvrdil, že k nákupu kanystru a jeho naplnění naftou skutečně došlo, ve středu svá slova prostřednictvím obhájce popřel. Šlo prý jen o emoce umocněné alkoholem.

„Pan Král byl ve špatném psychickém stavu. Reprodukoval spíše to, co říkali jeho známí, protože sám si z toho období téměř nic nepamatuje,“ doplnil Pytela.

U středečního líčení vypovídali i někteří svědci. Kamil Hallak se domnívá, že jeho bratranec Mohamado Chaito měl k podpálení skladu motiv.

„V roce 2013 z firmy dobrovolně odešel, aby se osamostatnil. Ale nedařilo se mu a jeho podnikání krachovalo. Asi proto se mstil,“ vysvětlil.

Domněnku, že se jedná o mstu, vyslovil majitel Talal Hallak hned po požáru ze 24. na 25. června 2016. V ulici Matěje z Janova tehdy zasahovalo dvanáct jednotek hasičů.

Hlavní líčení bude pokračovat ve čtvrtek výpověďmi dalších svědků.