„Pachatel rozbil tři skleněná okna na budově pavilonu A, několik oken na okolních stáncích a také vstupní dveře a okna do pavilonu H,“ informovala policejní mluvčí Jitka Dolejšová. Okolí Flory monitoruje šestnáct kamer. Zatím však není jisté, zda se policistům ze záznamů podaří identifikovat pachatele.

Kamery kolem Flory reagují na pohyb. Záznamy se archivují zhruba deset dní. Šestnáctka kamer monitoruje dění kolem pavilonů výstaviště a skleníků. Samotné parky ale monitorované nejsou.

Jak vysvětlil Jiří Svačinka z technického úseku Flory, pořízení monitorovacího zařízení i do Čechových a Bezručových sadů, které rovněž spravuje výstaviště, by bylo neskutečně nákladné. „Uvědomujeme si, že šestnáct kamer ani zdaleka nestačí, ale rozšíření systému by bylo velice finančně náročné a asi by se nám to ani nevyplatilo,“ řekl.

Lidem ale v parcích kamery chybějí. „Když už tudy musím jít, je to většinou ve skupince více holek, nebo s nějakým mužským doprovodem,“ prozradila studentka Lenka Kubíková.

„Není to totiž tak dávno, co mě v sadech, a to dokonce za bílého dne, vyděsil muž, který se tam odhaloval. Přestože jsem dřív chodila do parku běhat, po této zkušenosti už mě opravdu přešla chuť,“ řekla. Podotknula, že by uvítala i častější výskyt pěších policejních hlídek.

To je ale v současné době částečně nereálné. „V ideálním případě máme šest dvoučlenných pěších hlídek, které pracují dvanáct hodin denně a zaměřují se na celé město, nikoli jen na oblast parků,“ vysvětlil ředitel olomoucké městské policie Pavel Skalický.

Podotknul, že právě občané by měli být prodlouženou rukou policie, která by měla kontaktovat tísňovou linku v případě, že by byla svědkem jakéhokoli incidentu nebo problému. „Jedině tak se dá zajistit, to, že strážníci budou v danou dobu na správném místě,“ vysvětlil.

„Otázka dohledu nad veřejným pořádkem je jednou z hlavních směrů činnosti i hlídek státní policie. Pozitivně vnímám i zvýšený podíl přítomnosti policistů v přímém výkonu služby formou pěších hlídek,“ dodal Skalický.

Krom šestnácti přístrojů kolem Výstaviště monitoruje Olomouc od roku 1997 další dvě desítky kamer. Ty jsou umístěny zejména v centru. Městská policie bude ke stávajícímu kamerovému systému pořizovat ještě dva nové přístroje. Na jejich pořízení zatím vyhlásila výběrové řízení.

Měly by sledovat dění na křižovatce ulic Litovelská – Palackého – Krapkova a Přichystalovu ulici, zejména kolem domů s romskou komunitou a domů s pečovatelskou službou pro seniory. Podle ředitele olomoucké městské policie Pavla Skalického by v budoucnosti mělo město monitorovat až čtyřiadvacet kamer.

„V současné době máme krom pevného systému i čtyři mobilní zařízení. Ty využíváme zejména na základě podnětů zástupců komisí městských částí. Eliminují protiprávní jednání. Nejčastějších je využíváme v problematikách zakládání takzvaných černých skládek, porušování povinností majitelů psů, poškozování majetku například formou sprejerství a podobně. Jejich nespornou výhodou je možnost variantního umístění v kterékoliv lokalitě a vlastní zdroje elektrické energie,“ vysvětlil Skalický.

VÝSLEDKY KAMEROVÉHO SYSTÉMU MĚSTA OLOMOUCE ZA ROK 2008

Druh přestupku - Počet přestupků
Nepovolené plakátování - 22
Přivolání RZS - 25
Přestupky proti majetku - 40
Sprejeři - předáno PČR - 8
Zadržení pachatelů TČ - 39
Pohyb v kašnách - 20
Nevhodné parkování - 554
Monitorování akcí (na náměstí, fotbal., hokejových fanoušků) -72
Nesvítící veřejné osvětlení - 35

Zdroj: MP Olomouc