Maskovaný kuklou a se zbraní v ruce vyloupil herny v ulici Libušinka a také v Plumlovské a Kravařově ulici. Sekundanty mu dělali pětadvacetiletý muž, který ve skupině působil jako řidič, a o dva roky mladší dívka. Ta měla za úkol bary vytipovat.

„Jedním z obviněných je opravdu strážník prostějovské městské policie. Okamžitě jsme o tom informovali jejího ředitele,“ potvrdila mluvčí prostějovských státních policistů Alena Nedělníková. Dodala, že se jedná o ojedinělý případ.

Šéf prostějovských strážníků Jan Nagy včera zadrženého muže s okamžitou platností propustil. „Takový člověk u policie nemá co dělat. Je to velmi nepříjemná událost, které se bohužel nedalo z naší strany zabránit. Loupil vždy po práci, takže se dlouhou dobu na nic nepřišlo,“ řekl Nagy.

Strážník sloužil u policie pět let. „Prošel klasickými psychologickými testy i pohovory. Nic nenaznačovalo tomu, že by se mohl dát na odvrácenou stranu zločinu,“ poznamenal Nagy. Obviněný byl podle něj ve své práci průměrný. Žádné zásadní problémy s ním za celou dobu služby nebyly.

Průběh všech tří loupeží byl velice podobný. Žena vytipovala bar a informovala své komplice o tom, kolik je uvnitř osob. Strážník potom vešel maskovaný kuklou a s pistolí v ruce dovnitř. Před barem ho kryl druhý muž. Nikoho naštěstí ani v jednom případě nezranili.

„Několik minut před loupeží v herně v ulici Libušinka zapálil nejstarší z mužů na opačném konci města na sídlišti E. Beneše plastový kontejner s papírem, aby odlákal pozornost policejních hlídek,“ popsala mluvčí Nedělníková.

Pachatelé se ke všemu přiznali. Policisté proto dali státnímu zastupitelství podnět na vzetí dvou obviněných mužů do vazby. Ženu budou vyšetřovat na svobodě.

Otázkou je, zda se dá případům, kdy je muž zákona zároveň i zločincem, zabránit. „Částečně se tomuto dá předejít při výběrovém řízení. Z krátkého psychologického testu, který používají u policie, však ani ten nejlepší odborník nemusí nic poznat. Lidé s poruchou osobnosti jsou totiž velice přesvědčiví. Zločinecké sklony se často projeví až při řešení různých úkolů,“ uvedl psycholog Petr Hroch.

„Používáme stejné přijímací zkoušky jako státní policie. Každý uchazeč musí projít nejen písemnými psychologickými testy, ale i pohovory. Pokud máme podezření na policistu, který už je ve službě, můžeme nařídit vnitřní kontrolu. V tomto případě nebyl důvod. Žádné důvodné podezření, že by se strážník zapletl se zločinci, jsme neměli,“ doplnil Nagy.