Všem třem uložil i peněžité tresty, nejvyšší dostal Kyselý, a to 2,1 milionu korun. Kadlecovi rovněž zakázal činnost na čtyři roky. Naopak tehdejšího šéfa hospodářské kriminálky Radka Petrůje soud zprostil obžaloby. Soud obžalované odsoudil za vynášení informací ze čtyř z devíti původně žalovaných trestních kauz, jejich ovlivňování se ale neprokázalo.

"Nebylo prokázáno, že by mezi Kadlecem a Kyselým zmiňovaná trestní řízení byla fakticky ovlivněna. Nemáme důkaz o tom, že cílem jednání bylo ve prospěch někoho něco reálně ovlivnit. Racionálně prokázáno je z jádra obžaloby to, o čem Kadlec s Kyselým mluvil," uvedl soudce Martin Lýsek.

Poukázal na to, že v případu prohrála hlavně policie - kauza podle soudce ukázala svět obžalovaných, kteří tyto informace využívali pro své účely.

"Hlavní bylo být zadobře se skupinou lidí, kteří mě zajistí, kdybych měl problém. Je to jednoznačně prokázána motivace," doplnil soudce.

Rozsudek není pravomocný, Kadlec si ponechal lhůtu, Kyselý a Rozbořil se jednání dnes neúčastnili, žalobce se na místě odvolal proti zprošťujícímu výroku u Petrůje.

"V tom zásadním jsem spokojen, soud zkonstatoval dlouhodobost toho stavu, který tady fungoval a tok informací. Tento případ je obrovskou prohrou policie, bezpečnostních složek státu, připomeňme si řadu výpovědí vysokých funkcionářích ať už z GIBS či z policie, to není moc hezký obrázek," uvedl státní zástupce Miroslav Stoklásek.

Obžalovaný bývalý hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (zády), jeho obhájce Petr Konečný (vlevo) a obžalovaný bývalý policista Karel Kadlec (uprostřed) spolu hovoří 5. května 2020 na chodbě olomouckého krajského soudu, který znovu otevřel korupční kauz
V kauze Vidkun chce obhajoba zproštění: "Odsuzují za řeči, ne skutky"

Exhejtman odsouzen za poplácení

Rozbořil je odsouzen za podplácení, Kadlec za zneužití pravomocí a Kyselý za účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby.

Kadlec byl původně žalován i za přijetí úplatku od exhejtmana Rozbořila, to se však podle soudu neprokázalo - odrazilo se to tak i na uložení trestu.

Žalobce mu původně navrhoval pět let vězení, soud Kadlecovi nakonec uložil dva roky s podmíněným odkladem na čtyři roky, zaplatit musí 144.000 korun.

Podnikatel Kyselý dostal trest 18 měsíců s tříletým podmíněným odkladem a peněžitý trest 2,1 milionu.

Rozbořilovi soud uložil dva roky s tříletým odkladem, zaplatit musí 180.000 korun. Jednání vytýkané Petrůjovi není podle soudu trestným činem.

Jiří Rozbořil
Rozbořil dva roky po Vidkunu: Jde o válku policajtů, ne o Lazce

Podle podané obžaloby Kadlec podnikateli Kyselému dlouhodobě poskytoval informace z devíti trestních řízení, soud však dvojici odsoudil za jejich jednání ve čtyřech trestních kauzách - tzv. kauza Králík, Kaštilová-Tesařová, kauza olomouckého akvaparku a za případ jezdeckého areálu v Lazcích prověřovaného kvůli možnému dotačnímu podvodu, kvůli kterému je odsouzen bývalý hejtman Rozbořil.

"Kadlec Kyselému sděloval reálné postupy policie či státního zástupce, jsou to informace, které měly být utajeny," uvedl soudce Lýsek.

Zproštěni jsou naopak z údajného vynášení informací v kauze HC Olomouc, Tesco SW, v tzv. kauze Šternberk a Vocabulario I. a II., podle soudu chybějí v těchto případech důkazy.

Kauza byla postavena důkazně především na odposleších. Zachycují schůzky hlavních aktérů případu v olomouckých kavárnách a restauracích, ale i z kuřárny olomouckého pracoviště GIBS a Kadlecovy kanceláře v budově krajského policejního ředitelství. Právě tam podle žalobců obžalovaní diskutovali o věcech z trestních řízení a předávali si informace či pokyny. Dohromady jde o 130 CD s hodinami záznamů.

Všichni obžalovaní vinu celou dobu popírali. Kadlec tvrdil, že v jeho případě šlo o operativní činnost, při níž naopak získával od podnikatele Kyselého informace. Soud jeho tvrzení neuvěřil.

"Ta operativní činnost je pro nás vymyšlený důvod. Předával informace, protože funkce náměstka je do značné míry politická, někdo někoho zná a někdo někoho podpoří. To je svět, ve kterém žil Kyselý a Kadlec," dodal soudce.

Rozhovor k 25. výročí Nadace bezpečná Olomouc. Ivan Langer
Ivan Langer: O Vidkunu, Olomouci, zklamání i ambicích v ODS

Petrůj by se mohl vrátit k policii

Bývalému šéfovi olomoucké krajské hospodářské kriminálky Radkovi Petrůjovi, jehož dnes jako jediného ze čtyř obžalovaných v kauze Vidkun soud zprostil obžaloby, se otevřela rozsudkem cesta k návratu k policii.

Jeho tehdejší šéf, odsouzený bývalý policejní náměstek Karel Kadlec, byl kvůli Vidkunu propuštěn a svou výpověď neúspěšně napadal i u soudů.

Petrůj je zproštěn výkonu služby. Pokud nabude rozsudek právní moci, může se k policii vrátit a doplacena mu bude i mzda. Počkat však musí kvůli odvolání žalobce, až rozhodne vrchní soud.

Petrůj novinářům při minulém jednání řekl, že se chce k policii jednoznačně vrátit a že o tom nikdy nepochyboval. Dnes rozsudek odmítl komentovat s odkazem na obhájce.

"On tomu věřil od samého začátku, od zahájení trestního stíhání jsme tvrdili, že důkazy jsou slabé a obvinění je na vodě. Jsem rád, že nám dal soud za pravdu," řekl dnes novinářům jeho obhájce Tomáš Vymazal.

Krajský policejní ředitel v Olomouci Tomáš Landsfeld
Nový šéf krajské policie v Olomouci: Chci přivést lidi nespojené s Vidkunem

Někdejší vedoucí odboru hospodářské kriminality Petrůj je podle informací ČTK zproštěn výkonu služby od 21. ledna 2016, a to kvůli důvodnému podezření ze spáchání trestného činu. Od té doby pobírá poloviční mzdu.

"V období zproštění výkonu služby mu náleží 50 procent služebního příjmu, který pobírá po celou dobu zproštění. V případě pravomocného odsouzení je pak příslušník propuštěn, v případě zproštění obžaloby v plném rozsahu je mu doplacen rozdíl služebního příjmu," řekl ČTK mluvčí olomoucké krajské policie Libor Hejtman.

Obžaloba Petrůje vinila z toho, že se svým tehdejším nadřízeným Kadlecem spolupracoval na vynášení informací a ovlivňování trestních řízení. Podle soudu žalované jednání není trestným činem.

"Nebylo prokázáno, že jednal nezákonně. Ze všech odposlechů jsou v obžalobě vůči němu použity pouze čtyři," uvedl soudce Martin Lýsek. Informace Kadlecovi předával, ale podle soudu je tento postup podřízeného vůči nadřízenému zákonný.