Po ostatních útočnících pátrají, nezjistili však dosud žádnou souvislost mezi napadeními. Ve většině případů bezdomovci naštěstí utrpěli jen lehčí zranění.

K prvnímu a zároveň nejbrutálnějšímu napadení bezdomovce došlo 31. května na Dolním náměstí. Hlídka městské policie vyjížděla k pětačtyřice­tiletému muži ležícímu na zemi. Měl četné pohmožděniny, vážné poranění hlavy a v očích pepřový sprej. Strážníkům se útočníka podařilo po chvíli dostihnout a předat policii.

„Podal vysvětlení, vyšetřujeme ho na svobodě. Vzhledem k tomu, že je mladistvý, hrozí mu za těžké ublížení na zdraví maximálně pět let vězení. Motiv jeho činu zatím není známý. Na muže brutálně zaútočil fyzicky, ale nic mu neukradl," řekla olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Bezdomovec se musel v olomoucké Fakultní nemocnici podrobit náročné neurochirurgické operaci. Pak se léčil ve vojenské nemocnici Klášterní Hradisko, odkud ho propustili 12. června.

Další případy se staly 18., 25. a 28. června a 3. července. Zranění bezdomovci utrpěli lehká zranění hlavy nebo obličeje a po ošetření z nemocnice odešli. Všemi případy se zabývají olomoučtí policisté, vyšetřují je jako ublížení na zdraví. Dosud dopadli jen pachatele, kteří zaútočili na Dolním náměstí a na Třídě Svobody.

„Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se na násilí na bezdomovcích zaměřil jeden pachatel nebo stejná skupina lidí. Často se stává, že útočník i poškozený bývají pod vlivem alkoholu. Lidé bez domova se mezi sebou obvykle hádají kvůli alkoholu, penězům či jídlu," poznamenal olomoucký policejní mluvčí Petr Čunderle.

VÍCE:

Další bezdomovec v Olomouci "slíznul" rány. Skončil v nemocnici

Další útok na bezdomovce v Olomouci: dva muže zbili ve Výpadu

Skupinka mužů zbila v Olomouci bezdomovce, prý je obtěžoval

Muže brutálně zbitého na Dolním náměstí už pustili z nemocnice

Poslední útoky jsou už brutální

To potvrzuje také vedoucí střediska Samaritán Petr Prinz. Zaměstnanci azylového domu mají s hádkami mezi bezdomovci bohaté zkušenosti.

„Konflikty mezi lidmi bez domova však mívají spíše charakter hádek pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, nedochází při nich k vážným zraněním. Útoky z poslední doby jsou už hodně brutální," míní Prinz.

Na ulici podle něj nyní žije přibližně pět stovek lidí a stále jich přibývá.

„Těžko říci, kolik z nich se teď obává o svou bezpečnost. Ve středu jsem už kvůli tomu měl schůzku s ředitelem městské policie Pavlem Skalickým. V příštím týdnu by se měl s našimi klienty setkat přímo v denním centru. Domníváme se, že se ale nejedná o nějaké systematické útoky na lidi bez domova. Tím, že jich na ulici žije stále více, nejspíš přibývá i konfliktů mezi nimi," míní Prinz.

Terénní pracovníci budou navíc mezi bezdomovci formou ankety zjišťovat, jestli se cítí na ulici ohroženi a zda mají obavy o svou bezpečnost.

Většinou napadení vůbec nehlásí

Olomoučtí strážníci byli při všech výše uvedených napadeních jako první. Buď na zraněné muže narazili během pochůzek nebo je o nich informovali svědci či sami zranění.

„Hlídky se mezi bezdomovci pohybují pravidelně. Strážníci opakovaně procházejí například parčík v Sokolské ulici, Václavské a Biskupské náměstí, hlavní vlakové nádraží i Tabulový vrch, Třídu Svobody či ulici 28. října. Roztržky mezi lidmi žijícími na ulici jsou poměrně časté. Obvykle však strážníkům odmítají říct, kdo je zranil. Nenechají se ani ošetřit a nepřejí si, abychom napadení vůbec prošetřovali a hledali útočníka," poznamenala Václavíková.

Podobnou zkušenost má také lékař z ordinace, která pro občany v nouzi funguje při olomoucké charitě.

„Lidé bez domova přicházejí také se zraněními, která jim způsobil někdo jiný. Obvykle se jedná o podlitiny v obličeji nebo třeba roztržené obočí. Často zapírají, že se s někým pobili a jméno útočníka často uvést nechtějí. Bojí se, že by pak dopadli ještě hůř. Pokud mi ale pachatele nahlásí, předáváme to samozřejmě policii, která to prošetřuje," uvedl lékař ordinace Libor Kvapil.