Jedno za křivou výpověď a druhé za možné křivé obvinění policistů, co jej vyslýchali. Za to mu hrozí až tři roky vězení.

Muž, který ve středu udsedl na lavici obžalovaných, je obviněný z nedovolené výroby a distribuce drog. Konkrétně jde o pervitin, který společně s druhým mužem vyráběl v uničovském hotelovém domě.

Podle státní zástupkyně v době od září 2009 do ledna letošního roku vyrobil a následně rozdal různým lidem několik desítek gramů pervitinu. K fatální události došlo 20. ledna, kdy se obžalovaný pokoušel vyrábět pervitin s pomocí jiného muže.

„Přibližně v půlce výrobního procesu nám to celé začalo hořet a málem jsme v té kůlně uhořeli,“ řekl stíhaný u soudu.

„Byl to otřesný zážitek, který bych nikomu nepřál. Dodnes mám na rukách jizvy. Od té doby jsem se pervitinu ani nedotkl,“ dodal šestatřicetile­tý muž.

Obžalovaný byl za podobnou činnost již dvakrát odsouzen k souhrnnému trestu 20 měsíců. Z vězení se vrátil 18. července 2009. Státní zástupkyni zajímalo, proč se, když má dítě a družku, znovu vrátil do prostředí plného pervitinu.

S odpovědí na tuto otázku si stíhaný muž dlouho nevěděl rady. Bylo na něm znát, že neví, jak má celou věc vysvětlit.

„Já jsem se do toho prostředí nevracel, já jsem šel domů,“ bránil se.

„To je asi velmi těžké pochopit. Ale v mém okolí berou pervitin snad všichni. Kdybych měl z mobilu vymazat, ty, co s touto drogou mají nějak spojení, zbyl by mi tam nejspíš jen můj syn a babička,“ sdělil obžalovaný, který podle vlastních slov nikdy nebyl závislý, „lajnu“ si dával jen občas a nijak jej to neomezovalo v práci a běžné denní činnosti.

„Většina rozhovorů, co jsem vedl s lidmi začínala tématem pervitinu, ať už to bylo, jestli něco nemám, nebo jestli si nedám,“ hájil se dál.

„Vždycky to bylo tak, že někdo něco přinesl, jednou já, jindy zase někdo jiný. Nikdy jsem za pervitin nevzal ani korunu,“ uvedl na závěr své výpovědi obžalovaný.

Nejzajímavější situace relativně běžného soudního procesu nastala, když začal vypovídat jediný ze svědků, který se ve středu dostavil. Z jeho výpovědi u soudu vyplynulo, že při výslechu na policii lhal.

Tehdy uvedl, že od obžalovaného vzal asi pětkrát pervitin. U soudu tvrdil, že nikdy od něj nic nevzal. Když mu předseda senátu četl jeho tehdejší výpověď, bránil se svědek tím, že jej policisté k takovéto výpovědi nutili.

„Uvědomujete si, že budete trestně stíhán za křivou výpověď?“ ptal se svědka soudce Petr Bednář.

Na to mladík mlčky kývl hlavou.

„Dále vaše dnešní výpověď znamená, že musíme oba policisty, co vás vyslýchali, obvinit z možného překročení pravomoci úřední osoby. Pokud se toto neprokáže, budete také stíhán pro trestný čin křivého obvinění policistů. Hrozí vám až tři roky vězení,“ pokračoval soudce.

I tuto skutečnost přijal svědek mlčky a jeho výslech byl ukončen.

Jelikož se k soudu nedostavili další svědci a státní zástupkyně si vyžádala výpovědi obou policistů, co svědka vyslýchali, odročil soud jednání na 22. června.