Škoda způsobená státu byla vyčíslena na 1,25 miliardy korun.
Státní zástupce Robert Henzel dnes ČTK řekl, že jde o skupinu kolem Likérky Drak v čele s někdejším jednatelem Pavlem Čanigou.
Případ je pokračováním takzvané kauzy lihové mafie, ve které bylo loni v prosinci nepravomocně odsouzeno osm lidí včetně jejího šéfa Radka Březiny.
Protikorupční policie podala návrh na obžalobu již v březnu, žalobci jí však případ ještě vrátili k doplnění. Žalobu podali k zlínskému krajskému soudu v těchto dnech.
„Jde o případ týkající se nelegálního obchodu s nezdaněným lihem. Z větší části se v tomto případě jednalo o odběr nelegálního lihu přes Likérku Drak. Je to jedna z větví v celé kauze, která má spojitost s bratry Březinovými," řekl Henzel.
Všech sedm lidí je obžalováno z účasti na organizované zločinecké skupině, tři z nich navíc i kvůli krácení daně ve prospěch takovéto skupiny.
„Hrozí jim trest až deset let, u zmíněné trojice se horní hranice trestu zvyšuje o jednu třetinu," doplnil žalobce.
Jedním z obžalovaných je i někdejší jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga.
Ten se k obchodům s nelegálním lihem pocházejícím od šéfa takzvané lihové mafie Radka Březiny veřejně přiznal před olomouckým krajským soudem loni v říjnu, když zde byl podruhé předvolán jako svědek v kauze bratrů Březinových.
Uvedl tehdy, že do likérky se líh dovážel z Březinovy firmy Morávia-Chem a poté se ukryl ve třech nádržích umístěných ve sklepě likérky o objemu 15.000 až 20.000 litrů, které vznikly zhruba v roce 2005. Změnil tak svou původní výpověď u soudu, kdy vše popřel.
Druhou větví v rozsáhlé kauze je případ otce a syna Pražanových, kteří byli za obchody s Březinovým nelegálním lihem již pravomocně odsouzeni.
V červenci jim olomoucký vrchní soud potvrdil devítiletý trest, podle rozsudku způsobili zkrácením daně škodu nejméně 353 milionů korun.
Pětašedesátiletý Stanislav Pražan i jeho šestatřicetiletý syn vinu po celou dobu popírali. Kromě trestu přišli i o majetek.
Zákulisí mnohaletých obchodů s nelegálním lihem začal policistům a žalobcům odkrývat mladší Březinův bratr Tomáš během vyšetřování samotné lihové mafie.
U olomouckého krajského soudu za to dosáhl statusu spolupracujícího a nejnižšího trestu z organizované zločinecké skupiny, čtyři roky vězení.
Nejvyšší trest, 13 let, dostal jeho bratr Radek.
Ostatních pět mužů v organizované zločinecké skupině bylo potrestáno šesti až 12 lety vězení, další muž dostal podmínku.
Kvůli odvolání ze strany obžalovaných i žalobce se případem bude zabývat vrchní soud, spis tam již dorazil.
Kauza lihové mafie postihuje podle obžaloby patnáctileté období, v němž skupina údajně čistila technický líh nebo obchodovala s nezdaněným lihem. Jeho část nechal Březina ukrýt v tajných skladech.
Část kauzy však soud loňským prosincovým rozsudkem zastavil kvůli promlčení a škodu tak snížil z původních 6,7 miliardy na 6,39 miliardy korun. I tak je podle žalobce rekordní.