Soudkyně už má pohromadě dostatek důkazů pro to, aby mohla rozhodnout, jestli ředitel školy propustil kantorku oprávněně, nebo ne. Odpověď padne příští úterý.

Právní zástupce učitelky Marek Honč zopakoval, že Fabianová se nedopustila žádného zneužívání a pozastavoval se nad tím, jak škola přišla k takovému závěru.

„Možná, kdyby se škola snažila věci ověřit a nevyhýbala se kontaktu s rodiči a nepostupovala po formální stránce, aby to bylo rychle ze stolu.., musela by zjistit, že nemůže být žádné řeči o zneužívání dětí nebo jejich vystavení nějakému nevhodnému chování,“ poukazoval v závěrečné řeči.

ČTĚTE TAKÉ: Zeman zamířil ke speciální jednotce, sako vyměnil za vojenskou bundu

Přetahování předkožky? Běžný úkon

Připomněl závěry lékařky Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc a státních zástupců.

„Lékařka sdělila, že dohled nad sedmiletými dětmi je nezbytný. Stejně tak kontrola přetahování předkožky je běžný denní hygienický úkon,“ uvedl Honč.

Okresní státní zastupitelství v Jeseníku a poté i krajské státní zastupitelství, na něž se obrátil ředitel školy s podnětem, zda učitelka nespáchala trestný čin, odmítly, že by se kantorka mohla něčeho takového dopustit.

„Jednání lze hodnotit jedině jako zodpovědný přístup k dětem, které jsou ve věku, kdy ještě nejsou schopny se o sebe postarat samy,“ poukazoval.

ČTĚTE TAKÉ: Oprava třídy 1. máje začne v dubnu. Kdy bude hotovo?

Přístup učitelky je nepřípustný

Podle právního zástupce školy Stanislava Handla naopak škola měla pádné důvody pro to, aby se s učitelkou okamžitě rozloučila.

„Došlo k jejímu fatálnímu selhání nejen jako zdravotnice, ale i jako učitelky,“ zdůrazňoval, když se obracel na soud, aby žalobu s návrhem na zrušení výpovědi Fabianové zamítl.

„Přístup učitelky je nepřípustný a bezprecedentně se vymyká jakýmkoli postupům. Je jasné, že chlapci musejí hygienu dodržovat i v intimních partiích, ale v přítomnosti cizí osoby opačného pohlaví? Zvládli by to sami, jak jsou z domova zvyklí. Učitel se vůbec nesmí žáků dotýkat, jak bylo řečeno, nesmí ani prohlédnout hlavu, aby zjistil, zda nemají vši,“ uvedl Handl.

Na učitelku si po návratu ze školy v přírodě stěžovaly dvě její kolegyně. Zaskočila je večerní hygiena, kdy Fabianová po jedné z nich požadovala, aby zkontrolovala, jak se děti umyly a zda si chlapci ve sprše také přetáhli předkožku.

Řediteli si stěžovaly i na chyby při podávání léků.

Fabianová od počátku poukazuje na to, že se chlapců na intimních místech nedotýkala a dbala na to, aby se po dni stráveném v přírodě pořádně umyli. Sama má doma stejně starého syna.

Ředitel: Pokud výpověď zruší, odvolám se

Za učitelku se od počátku staví rodiče prvňáků, kteří po jejím vyhazovu z tršické školy vozí děti do sousedních Doloplaz, kde kantorka našla zázemí.

Smlouvu tam má zatím do konce školního roku. Ráda by se vrátila do Tršic, kde řediteli v prosinci skončí funkční období.

Vachutka trvá na tom, že postupoval správně, i když ho za neinformování rodičů kritizovala školní inspekce.

Ve středu Deníku zopakoval, že pokud okresní soud příští týden zruší výpověď Fabianové, bude zvažovat odvolání ke krajskému soudu.

VÍCE:

Odvolejte už ředitele, bouří se rodiče i kantoři. Na škole je "husto"

Mám prý teď chodit kanály, říká vedoucí školy v přírodě