Na oddělení je podle informací zpravodajského webu Českého rozhlasu hospitalizovaný odsouzený daňový podvodník a vlivný moravský podnikatel Vladislav Jarošek.

Odsouzený muž a bývalý člen Strany práv občanů – Zemanovců Jarošek měl šestiletý trest ve vězení přerušený ze zdravotních důvodů.

Když do něj měl začátkem června znovu nastoupit, opět se mu přitížilo a zůstal na svobodě.

„Proto krajský soud 20. června vydal příkaz k nastoupení do výkonu trestu se současnou žádostí o dodání do výkonu trestu odnětí svobody policií. Podle policie byl odsouzený 19. července zatčen," uvedla mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.

Policisté proto nyní hlídkují před Jarošovým pokojem a jakmile se jeho stav zlepší, převezou ho do věznice v Brně.

„Mohu potvrdit, že policisté střeží osobu v jedné z olomouckých nemocnic. Konkrétně se však k totožnosti vyjadřovat nebudu," řekla policejní mluvčí Marie Štrbáková.

O tom, že odsouzeného daňového podvodníka hlídá na kardiologickém oddělení policejní stráž, se šušká i mezi pacienty nemocnice.

„O tom, že je tady nějaký trestanec, mi dnes do telefonu říkala dcera. Ti lidé už dnes neví, co by si vymysleli, aby se vyhnuli trestu. Je dobře, že ho zavřou hned, jak se uzdraví," okomentoval pacient čekající v nemocnici na vyšetření, který si však nepřál být jmenován.

Milost od Zemana nedostal

Šestiletému trestu vězení, který si měl odpykat za krácení daní, unikal podnikatel z Mutěnic již na přelomu let 2013 a 2014, kdy měl do vězení nastoupit poprvé.

Tři čtvrtě roku se skrýval na Slovensku, kde ho v roce 2014 zatkla policie.

Loni v květnu mu soud trest na rok přerušil kvůli špatnému zdravotnímu stavu.

Podle rozhlasu se s žádostí o upuštění od trestu prý obrátil i na prezidenta Miloše Zemana. Ten mu však milost neudělil.

Výrobce alkoholických a nealkoholických nápojů připravil stát o desítky milionů korun při krácení daně, když jeho firma udělala v roce 2003 chybu při denaturaci lihu.

Společnost však líh neznehodnotila a nezaplatila z něj spotřební daň podnikatel. Podle verdiktu soudu způsobil Vladislav Jarošek škodu 70 milionů korun.