Čtyřiatřicetiletý Orava své jednání nedokázal vysvětlit. Soud ve svém rozsudku zmírnil právní kvalifikaci, podle něj nešlo o pokus vraždy s rozmyslem, řekl dnes ČTK soudce Martin Lýsek.

Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se odvolal proti výši trestu.

"Obžalovaný byl uznán vinným z pokusu vraždy, ale nikoliv v druhém odstavci, jak chtěla obžaloba, ale v odstavci prvním - nebylo prokázáno, že by se tohoto jednání dopustil s rozmyslem," uvedl soudce.

V prvním případě by muži hrozila sazba 12 až 20 let, při mírnější kvalifikaci je to deset až 18 let. Kromě trestu ve výši 15 let mu soud uložil také ochranné protidrogové a protialkoholní léčení v ústavní formě. Při ukládání trestu soud zohlednil osobu obžalovaného i závažnost jeho jednání.

"Obžalovaný je velice obtížně resocializovatelný, má za sebou poměrně bohatou trestnou činnost," doplnil soudce.

Muže, který se ukájel před dívkami ve vlaku z Přerova do Olomouce, natočila jedna z nich na telefon
Muže, který onanoval před dívkami ve vlacích, chytila policie

Podle žalobkyně se případ stal předloni 31. ledna kolem 22:00. Orava byl v té době opilý, kovový rýč našel cestou na nádraží. Přemístil se s ním do parčíku poblíž bytového domu a schoval se u dětského hřiště.

"Vyčkával na nahodilou osobu, která zde bude procházet s cílem, aby ji usmrtil. K procházející ženě poté beze slov přistoupil, roztočil ji a ze vzdálenosti jednoho metru ji s rozmachem udeřil rýčem do temene," uvedla státní zástupkyně Michaela Šoková.

Žháři z Vítkova u Vrchního soudu v Olomouci, duben 2011. Vpravo Václav Cojocaru, za ním vlevo Ivo Müller
Doživotně zmrzačili Natálku, nyní chtějí žháři z Mírova na svobodu

Poté, co žena upadla, si k ní podle obžaloby muž klekl a začal ji škrtit. Poté se znovu rozpřáhl ve snaze ženu udeřit rýčem do obličeje, žena se však intuitivně otočila a rýč dopadl na záda.

Od dalšího počínání Oravu odradil svědek, který na něj zavolal z balkonu. Muž poté utekl.

Podle žalobkyně žena nezemřela jen shodou šťastných náhod, které nezávisely na vůli obžalovaného.

Miroslav Vepřek u Krajského soudu v Olomouci v prosinci 2019
Za smrt mladíka na faře v Chudobíně padl opět nižší trest. Nebyla to vražda

Napadená utrpěla zranění na temeni, pohmožděniny a z útoku si odnesla traumatický zážitek.

Orava po činu odjel vlakem domů, zásahová jednotka jej dopadla následující den, když se vrátil z práce, kde kácel stromy.

Orava byl v minulosti několikrát trestán za majetkovou trestnou činnost, naposledy si odpykal šestiletý trest vězení. Obžalovaný uvedl, že byl v minulosti několikrát hospitalizován kvůli poruchám chování a léky užívá od roku 2009.