Osmadvacetiletý muž v pondělí usedl na lavici obžalovaných u olomoucké pobočky ostravského krajského soudu a hrozí mu až deset let ve vězení.

Obžalovaný svou vinu nepopírá, část peněz vrátil.

Avšak téměř 11 milionů korun zmizelo v neúspěšných investicích u brokerské firmy, popřípadě v internetových hernách. Stíhaný muž je totiž nemocným gamblerem a v minulosti se již jednou neúspěšně léčil.

Muž pracoval od roku 2007 jako bankovní úředník. Z titulu své pracovní pozice měl k dispozici informace o osobních údajích klientů jedné z olomoucký poboček Komerční banky. Obžaloba jej ve dvaceti bodech vinní z podvodů, které měly tři různé formy.

Jednak sjednával falešné úvěrové smlouvy, které byly psané na jméno stávajícího klienta banky.

Nic netušící zákazníci tak využívali bankovního produktu Perfektní půjčka. V těchto případech se částka pohybovala od 160 až po 900 tisíc korun.

Další způsob spočíval v tom, že klientovi bez jeho vědomí zařídil předčasný výběr z účtu. Takto od jednotlivců (některých i dvakrát) získával částky v rozmezí čtvrt milionu a 1,1 milionu korun.

Nejvyšší částky si připisoval za falešný prodej cenných papírů klientů banky. Ve třech případech si dohromady připsal více než sedm milionů korun.

Obžalovaný úředník podváděl od konce února 2008 do června 2009. Celá věc praskla, když si jeden z klientů všiml, že mu z účtu zmizely miliony. V polovině srpna 2009 se stíhaný muž přiznal ke všem dvaceti podvodům.

„Odčerpal jsem peníze s tím, že je zhodnotím na investičním portálu a vrátím je v co nejkratší době, aby na to nikdo nepřišel. Když se na to dívám zpětně, tak to hodnotím jako hloupost,“ řekl podvodník v pondělí u soudu.

„Jsem závislý na automatech. Léčil jsem se v psychiatrické léčebně v Bohnicích. Po léčení jsem přesedlal na internetové herny, kde jsem nechal přibližně tři čtvrtě milionu korun,“ uvedl dále muž u soudu.

Obžalovaný: Dal bych si šest let

Podle nového trestního zákoníku mu hrozí pět až deset let vězení. Na dotaz soudu, kolik by si sám dal, uvedl obžalovaný, že šest let.

„To je celkem střízlivý odhad,“ reagoval předseda senátu Vladimír Hendrych.

Převáděním peněz obžalovaný nepoškodil klienty Komerční banky, ale pouze finanční ústav. Vzhledem k tomu, že část peněz ve splátkách vrátil, banka škodu vyčíslila na necelých 11 milionů korun.

Podle informací agentury ČTK působil obžalovaný jako člen krasobruslařské taneční dvojice a v minulosti reprezentoval Česko na juniorských mistrovstvích světa v Záhřebu, Oberstdorfu, Sofii nebo v norském Hamaru.

Soud bude pokračovat až do čtvrtka, kdy by měl zaznít rozsudek.