Devětadvacetiletý Jakub Jančík z Prostějova si odpykával v Olomouci tříletý trest za zpronevěru, který mu uložil v roce 2007 prostějovský okresní soud.

„Bral si na leasing auta, která prodal,“ uvedla státní zástupkyně Gabriela Bílková, která před několika lety stála na straně žalobce.

Jančík se pokoušel také o pojistné podvody, tvrdil, že jej někdo vykradl, či že mu auta byla ukradena. Celkem napáchal škodu za několik set tisíc korun.

Tříletý trest mu soud odložil podmíněně na pět let a Jančík měl být pod dohledem probačního úředníka. Během podmínky však nevedl řádný život a protože se neosvědčil, putoval nakonec za mříže.

Ve vězení se mu podařilo sehnat práci a docházel na nestřežené pracoviště mimo areál věznice.

Patřil do skupiny vězňů, která dojížděla do práce z věznice městskou hromadnou dopravou po určené trase. V zaměstnání tito lidé vykonávají většinou pomocné dělnické profese, na které není potřeba žádná zvláštní kvalifikace.

Zmizel cestou do práce

Třináctého května měl Jakub Jančík většinu trestu ještě před sebou. Byl však už rozhodnut, že uteče. Svoji skupinu opustil po cestě a zmizel. Do firmy v olomoucké ulici Na Letné tak nedorazil.

Policie po něm ihned vyhlásila pátrání. Kriminalisté předpokládali, že se bude skrývat i se svou sedmadvacetiletou přítelkyní.

Jančík utekl za hranice, do slovenské Čadce. Díky spolupráci policistů krajského ředitelství a pražského policejního prezidia s kriminalisty z Bratislavy se jej nakonec podařilo slovenským strážcům zákona zatknout.

Po krátké potyčce skončil v poutech

Jeho cesta po svobodě skončila už před měsícem právě v Čadci na ulici Slobody.

„Muže na útěku zadrželi policisté ve středu devátého června. Při zatýkání kladl aktivní odpor,“ uvedla mluvčí slovenského policejního prezidia Andrea Dobiášová. Po krátkém zápase však skončil Jakub Jančík v poutech a čekal jej pobyt v policejní cele.

Téměř celý měsíc potřebovaly soudy na to aby zorganizovaly jeho návrat do České republiky.

„Předání vězně se uskutečnilo ve čtvrtek dopoledne na hraničním přechodu v Hodoníně,“ informoval olomoucký policejní mluvčí Michal Pižurin.

K trestu za zpronevěru tak nyní Jančíkovi zřejmě ještě přibude postih za maření výkonu úředního rozhodnutí. Už nyní je jasné, že jej čeká tužší režim v jiné věznici. Rozhodně nebude mít taková privilegia, jaká měl coby lehký delikvent. Za zdi vězení se nejspíš podívá až po odpykání celého trestu, který mu soud uloží. (pam)