Staršímu ze Lněničků soud potvrdil trest pěti a půl roku vězení, mladšímu Štěpánovi podmínku a Jiřímu Petrovi pět let za mřížemi.
Krajský soud v Olomouci loni v červenci poslal sedmačtyřicetiletého Ladislava Lněničku na 5,5 roku do vězení a jeho známého jednatřicetiletého Jiřího Petra potrestal pěti lety za mřížemi.
Větší svaly i impotenceOtec a syn Lněničkovi a Jiří Petr obchodovali hlavně s přípravky Sanozolol, Oxandrolene, Bolde 250 či Trenbol 100.
Anabolické steroidy jsou syntetické látky podobné mužskému hormonu testosteronu, podporují tvorbu bílkovin.
Tyto látky často zneužívají atleti a kulturisté ke zvětšení a zesílení svalů.
Objem svalové hmoty se po nich sice zvětší, ale anabolika mají spoustu nežádoucích účinků.
Mohou například poškodit játra a srdce nebo způsobit impotenci.
Nejmladší z trojice – pětadvacetiletý Lněničkův syn Štěpán vyvázl s tříletým podmíněným trestem se zkušební dobou na pět let.
Trojice mužů obžalovaných za zločin výroba a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem se nyní odvolala k Vrchnímu soudu v Olomouci kvůli tomu, že uložené tresty považovali za příliš přísné.
Obhájci Ladislava Lněničky se v úterý snažili senát Vrchního soudu v Olomouci přesvědčit o tom, že jejich klient se zakázanými anabolickými steroidy neobchodoval v rámci organizované skupiny na území více států, ale podílel se na trestné činnosti „pouze" jako spolupachatel.
V takovém případě by totiž mohl dostat nižší trest.
Požadovali také, aby byl rozsudek Krajského soudu v Olomouci z července 2014 zrušen a věc byla projednána znovu.
„Uložený trest neodpovídá společenské nebezpečnosti trestné činnosti, které se dopustil, svůj trest si vykonal už v době, kdy byl ve vazbě," snažil se dosáhnout nižšího trestu jeden ze tří obhájců Ladislava Lněničky.
Jen poslouchal rozkazy?
O nižší trest usilovala také advokátka Jiřího Petra, který však k Vrchnímu soudu osobně nepřišel.
„Nebyl totiž tím, kdo skupinu řídil. Pracoval jen jako řidič a na Slovensku balil zásilky s anabolickými steroidy. Vlastně jen poslouchal a plnil pokyny Lněničky staršího. Pětiletý nepodmíněný trest je proto příliš přísný," tvrdila obhájkyně a upozorňovala na to, že Jiří Petr dosud žil bezúhonným způsobem života a nebyl nikdy trestán.
U Štěpána Lněničky se advokátka snažila dosáhnout zrušení rozsudku a úplného zproštění obžaloby.
Tresty na spodní hranici
Žalobce Jaroslav Kandráč připomněl, že státní zastupitelství si odvolání nepodalo a s rozsudkem Krajského soudu v Olomouci souhlasí.
„Odvolání trojice obžalovaných navrhuji zamítnout, protože je nedůvodné," poznamenal Jaroslav Kandráč.
Senát Vrchního soudu se pak s jeho názorem ztotožnil.
Všechna odvolání zamítl a tresty, které byly trojici uloženy loni v červenci, potvrdil.
„Sazba za tento zločin se pohybuje od pěti do dvanácti let, tresty tedy byly uloženy při spodní hranici sazby a zcela odpovídají závažnosti trestné činnosti v rámci organizované skupiny na území více států," zdůvodnil rozhodnutí mluvčí Vrchního soudu Vladimír Lichnovský.
Kulturisté: Nic jsme si neobjednali
Podnikatel Ladislav Lněnička si měl v roce 2010 pronajmout kancelář v Bratislavě a z ní společně se známým Jiřím Petrem a synem Štěpánem až do jara 2011 rozesílat zásilky se zakázanými látkami s anabolickým a hormonálním účinkem.
Na nezákonné obchody upozornil anonym Celní úřad v Olomouci, do dopisu tehdy přiložil také vzorek rozesílaných anabolik.
Kulturisté, kteří balíčky obdrželi, u soudu tvrdili, že si anabolika sami neobjednali a že netuší, proč a od koho jim takové zásilky přišly.
Padělky i léky pro zvířata
Obžalovaný Ladislav Lněnička inkasoval peníze za anabolika také osobně.
Například policejnímu agentovi od něj přišel balíček anabolik ze Slovenska poštou, peníze si však Ladislav Lněnička převzal v kavárně nákupního centra v Pražské ulici v Olomouci.
Trojice mužů měla svým zákazníkům podle obžaloby dodávat také padělky tablet a ampulí.
Dokonce jim měla prodávat hormonální přípravky, které byly určeny výhradně pro veterinární účely.
U soudu obžalovaným hrozilo od pěti do dvanácti let vězení.