Hladil pětačtyřicetiletého muže navštívil 22. března v jeho domě v Třebčíně. Spolu s dalším známým, který tam tehdy také bydlel, popili alkohol. Následovala ale roztržka, během níž Hladil na pětačtyřicetiletého muže zaútočil.

Bil ho pěstmi, kopal do něj a několikrát mu také šlápl na hlavu, krk a břicho. Poté odešel pryč. Zraněný muž během noci nebo k ránu zemřel na těžký otok mozku.

Žalobkyně Alice Zatloukalová pro Hladila požadovala za vraždu trest v polovině sazby, která je u tohoto činu od 10 do 18 let. Soudce byl ale mírnější.

„Poškozený po útoku nejen dále žil, ale jeho smrt nebyla nevyhnutelná, pokud by mu byla poskytnuta včasná odborná lékařská pomoc,“ uvedl Ondrášek.

Lékař Martin Dobiáš potvrdil, že zraněný muž se po útoku mohl pohybovat i mluvit.

„Nevznikla poranění, která by se projevila okamžitě. Nejhorší byl ten krevní výron. U nitrolebních poranění trvá, než tam nateče krev,“ popsal. Hladil z domu odešel, aniž by věděl, jak špatně na tom zraněný muž je.

Pomohlo mu také to, že konflikt s kamarádem nevyvolal on.

„Obžalovaný i svědek se shodují, že to byl poškozený, kdo vyprovokoval hádku, když nadával na matku obžalovaného,“ zmínil dále v odůvodnění rozsudku soudce. I když podle posudků psychiatrů a psychologů má muž sklony reagovat agresivně, možnost nápravy u něj nevyloučili. Velmi příznivou zprávu o jeho chování napsala i vazební věznice, kde strávil šest měsíců.

Spokojenost s rozsudkem vyjádřil obhájce Leoš Vyhnánek.

„Změna právní kvalifikace byla přesně to, co obhajoba navrhovala. Proto se obžalovaný neodvolal,“ řekl advokát. Naopak státní zástupkyně si nechala lhůtu na rozmyšlenou. (pakk)