Při havárii v Holici letos v březnu zemřely dvě děti, další tři lidé utrpěli zranění.

Osmatřicetiletý Josef Ondrýsek byl už v srpnu za zavinění nehody odsouzen na šest a půl roku. Do vězení ho poslal olomoucký okresní soud.

Život už dvěma dětem nikdo nevrátí. Josef Ondrýsek, odsouzený za usmrcení z nedbalosti a řízení v opilosti na 6,5 roku do vězení, se však odvolal.

Případ březnové tragické nehody v Holici tak začal ve čtvrtek projednávat Krajský soud v Olomouci. Z úst odborníků zazněly znalecké posudky.

Havárie, která si vyžádala dvě lidské oběti a tři lidé při ní utrpěli zranění, se odehrála letos 29. března mezi Holicí a Novými Sady.

Opilý Ondrýsek narazil zezadu do dvou stojících dodávek, z nichž jedna následně vjela do protisměru, kde zkřížila cestu řidičce Škody Felicie.

Žena při úhybném manévru narazila do stromu, v troskách auta zahynuly dvě malé děti.

Obhajoba: Nešťastná náhoda 

Posudky se liší v pohledu na vinu Josefa Ondrýska za jejich smrt.

Podle znalce, kterého si vzala obhajoba souzeného řidiče, náraz jeho vozu do dodávky přímo za tragédii nemůže. Dle jeho názoru k němu došlo až po projetí felicie křižovatkou.

„Dodávky se chystaly odbočit z hlavní na vedlejší silnici. Jejich řidiči už měli zařazený první rychlostní stupeň a popojížděli dopředu. Řidička protijedoucí Felicie se zalekla, vjela mimo komunikaci, následně dostala smyk a havarovala,“ řekl ve čtvrtek při projednávání případu soudní znalec Petr Vlk.

To, že v danou chvíli na stejném místě vrazil do dodávek opilý řidič, považuje za nešťastnou náhodu.

Obžaloba: Nehody spolu souvisí

Znalec obžaloby Ladislav Mandák s tím nesouhlasí. Podle něj spolu obě nehody úzce souvisí.

„Matka dětí na poslední chvíli zareagovala na nehodu, která se stala ve chvíli, kdy projížděla okolo křižovatky. Dodávce se vyhnula, její manévr měl ale tragické následky,“ uvádí ve svém posudku Ladislav Mandák.

Čtvrteční jednání rozuzlení případu nepřineslo, po třech hodinách jej soudkyně Lenka Konrádová odročila na 7. listopadu.

„Ještě je tu návrh obhajoby na revizní znalecký posudek, ale v příštím jednání by už mohl zaznít i rozsudek,“ prozradila Konrádová.

Josef Ondrýsek nadále zůstává ve vazbě. Za usmrcení z nedbalosti a řízení pod vlivem návykových látek jej Okresní soud v Olomouci poslal za mříže, navíc mu na deset let zakázal řízení a musí finančně odškodnit pozůstalé.

Březnová tragédie

K tragickému nárazu došlo 29. března na silnici z Nových Sadů do Holice na okraji Olomouce.

Ondrýsek měl během jízdy směrem na Holici v křižovatce narazit do jednoho z vozů, které odbočovaly a dávaly přednost protijedoucí felicii.

Náraz jedno ze stojících aut odhodil do protisměru.

Protijedoucí řidička felicie ve snaze se náhlé překážce vyhnout dostala smyk, vyjela mimo vozovku a zhruba po šedesáti metrech od křižovatky narazila postupně do dvou stromů.

V autě vezla celkem tři děti, dvě z nich na místě zemřely. Řidička, třetí dítě a Ondrýsek skončili se zraněními v nemocnici.