Dvaatřicetiletého řidiče luxusního sportovního vozu, který nehodu podle policie zavinil při předjíždění kolony, obžaloval státní zástupce ze dvou trestných činů.

Muž podle něj jel v obci, kde je povolena čtyřicetikilo­metrová rychlost, více než 90 kilometrů v hodině. Soud se případem bude zabývat na konci května.

„Na muže jsem podal obžalobu pro těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a pro usmrcení z nedbalosti. Je ohrožen trestní sazbou jeden až šest let," řekl ČTK státní zástupce Jaroslav Rašendorfer.

Nehoda se stala v polovině loňského září v Týnečku ve směru na Šternberk. V obci, kde je snížena rychlost na 40 kilometrů v hodině, odbočoval třicetiletý řidič ve Škodě Fabii ze silnice doleva mimo vozovku.

Kolonu, která se za ním vytvořila, začal v té chvíli podle policistů předjíždět dvaatřicetiletý řidič mercedesu.

Odbočující auto podle očitých svědků doslova smetl ze silnice, auto zůstalo stát 50 metrů od místa střetu. Bylo zcela zdemolované.

Na místě zemřel řidič škodovky, jeho devětadvacetiletou spolujezdkyni převezli záchranáři s poraněnou hlavou a nohama do nemocnice, z následků zranění se podle státního zástupce stále zotavuje.

Řidičák prý odevzdal a neřídí

Podle znalců řidič v obci výrazně překročil předepsanou rychlost.

„Podle znaleckých posudků jel rychlostí mezi 94 až 114 kilometry v hodině,"uvedl státní zástupce.

Poukázal na to, že sportovní auto pravděpodobného viníka nehody dokáže zrychlit na 100 kilometrů v hodině za tři sekundy.

Paradoxní je podle něj i to, že na rozdíl od závodních jezdců však člověk k řízení takového auta žádné jiné oprávnění kromě řidičského průkazu nepotřebuje.

Případ vyvolal v Olomouci velkou diskusi. Podle informací ČTK je obžalovaný muž členem velmi známé podnikatelské rodiny.

Jeho obhájce se už údajně snažil zkontaktovat zmocněnce poškozených s nabídkou na odškodnění.

Podle žalobce měl už muž v kartě řidiče nějaké přestupky, šlo však o běžné věci. Svůj řidičský průkaz podle něj po nehodě sám odevzdal na polici a neřídí.