Olomoucký okresní soud vyslechl v úterý některé svědky, soudce bude ještě čekat na znalecký posudek.

„Vojtěch Baranyai je obžalovaný ze tří trestných činů: Usmrcení z nedbalosti, těžké ublížení na zdraví z nedbalosti, ohrožení pod vlivem návykové látky,“ konstatoval okresní státní zástupce Jan Masný.

Naopak to, že mladý muž řídil, i když nemá řidičák, není trestným činem.

Parta mladých lidí z Olomoucka se v noci z 29. na 30. května 2010 rozhodla zpestřit si život návštěvou herny v Olomouci.

Cestou se ještě stavili u známých, aby si nakoupili pervitin.

Přesouvali se přitom Mazdou 626, kterou nedávno předtím koupil jeden z členů této skupinky. Auto bez technické ho stálo osm tisíc korun a opatřil si ho přesto, že neměl řidičák.

Svoji cestu po Olomoucku chtěli mladíci zakončit v Mariánském Údolí, kam se z Olomouce hodlali dostat oklikou přes Svatý Kopeček.

„Jeli jsme tam proto, že by tam nemuseli být policajti. Věděli jsme, že auto není v dobrém stavu, že má prasklý nárazník, a i pervitin byl tím důvodem,“ popsal před soudem jeden z mužů, kteří autem jeli, proč se rozhodli pro tuto trasu.

Cesta přes Chválkovice a Selské náměstí kolem čtvrté hodiny ranní se jim ale nevyplatila.

Na ulici Švabinského řidič Baranyai, který si dal večer předtím dávku pervitinu, nezvládl řízení.

Podle svědků auto vyletělo vlevo ze silnice, dostalo smyk, převrátilo se a zarazilo se až o strom. Cestou zlomilo i sloup veřejného osvětlení.

Majitel auta, který seděl vedle řidiče, na místě zahynul.

Dva mladíci na zadních sedadlech utrpěli zranění, jeden dokonce těžká.

Gumy sjeté na dráty

Řidič dopadl nejlépe. O důvodu nehody nepochybuje.

„Vozidlo bylo ve špatném technickém stavu,“ řekl.

S mazdou za osm tisíc nebylo něco v pořádku i podle ostatních cestujících.

„Viděl jsem, že vzadu byly gumy sjeté na dráty. Zpředu bylo auto bourané,“ popsal stav vozu jeden z mladých mužů, který v době nehody seděl vzadu.

Krátce před nehodou projelo auto kolem lidí, kteří čekali na ranní autobusový spoj. Ti se shodli, že jelo příliš rychle. Jeden ze svědků, stejně jako pasažér havarovaného auta, odhadli rychlost na 130 kilometrů za hodinu.

Šofér autobusu pomohl zraněným

Po nehodě se někteří z lidí na zastávce seběhli k nabourané mazdě.

Řidič autobusu městské hromadné dopravy Břetislav Čapek, který tudy v tu chvíli projížděl, okamžitě zastavil, zavolal na dispečink a snažil se zraněným pomoci. Za to letos dostal ocenění Nadace Bezpečná Olomouc.

Mimo jiné odstranil lampu veřejného osvětlení, která při nehodě dopadla na jednoho z mladých mužů. Sám majitel auta vážným zraněním na místě podlehl. Z auta ho museli vystříhat hasiči.

Jak rychle auto v osudnou chvíli jelo, by měl ukázat znalecký posudek, který si předseda senátu Michal Jelínek nechá zpracovat. Do té doby je případ odročený, soud se k němu vrátí opět na podzim. Baranyai je ve vazbě.