Podle soudce je to potřeba, aby důkazy obstály před soudem. Kvůli tomu vrátil případ do přípravného řízení.

„Měl by se zopakovat vyšetřovací pokus za přítomnosti obhájců, protože byl proveden ještě před zahájením trestního stíhání. Obhájci se domáhají toho, že chtějí být přítomni,“ sdělil Petr Bednář, soudce olomouckého okresního soudu.

Na základě závěru pokusu, který potvrdil, že se dveře otevřely samovolně za jízdy, protože nebyly správě dovřeny, byly obviněny obě pracovnice Českých drah - průvodčí a vedoucí vlakové čety.

Proč změnil výpověď?

Soudce zatím nezahájil hlavní líčení s ženami obžalovanými z usmrcení z nedbalosti i z dalšího důvodu.

Po roce od tragédie přišel jeden z policí vyslechnutých svědků s tím, že se událost odehrála jinak.

Jde o muže, který v době neštěstí podával nápoje ve voze řazeném za vagonem pro matky s dětmi, kde cestovala rodina dívenky.

S odstupem času prohlásil, že dítě muselo vypadnout z okna a dveře se otevřely až poté.

„Je potřeba jej vyslechnout procesním způsobem a prověřit okolnosti, kde k tomu přišel a proč po roce mění výpověď. Před rokem policii neříkal nic o pádu z okna, až teď sdělovacím prostředkům,“ uvedl soudce.

Zastupitelstvo podalo stížnost

Podle Petra Bednáře je rovněž potřeba znovu vyslechnout také poškozené, aby vzhledem k jejich špatnému psychickému stavu bylo možné u hlavního líčení před soudem pouze přečíst jejich výpověď.

Okresní státní zastupitelství ovšem s rozhodnutí soudu nesouhlasí a podalo proti němu stížnost. Tu bude posuzovat nadřízená instance – krajský soud.

Dvě pracovnice Českých drah poslal žalobce před soud kvůli tomu, že měly zkontrolovat dveře před odjezdem soupravy z olomouckého nádraží, což podle policie a drážní inspekce neudělaly, ač jim to ukládá vnitřní předpis Českých drah.

Dítě se dostalo do prostoru dveří ve chvíli, kdy se za jízdy otevřely. Vlak jel rychlostí 111 kilometrů za hodinu. Tragédie se stala mezi Olomoucí a Štepánovem v momentě, kdy matka byla se starší dcerou na wc.