Neštěstí se stalo na trase mezi Olomoucí a Štěpánovem. Obžalované jsou dvě pracovnice Českých drah.

V pátek vypovídali Stanislav Hošek a Tomáš Rozsypal, oba dva vlakem v osudný den cestovali.

U soudu popsali dobu před i poté, co holčička z vlaku vypadla.

„Matka s dcerami odešly na toaletu. Po chvíli jsem zaznamenal hysterický křik,“ řekl senátu Tomáš Rozsypal.

Následně někdo z cestujících zatáhl za brzdu a vlak začal zastavovat.

„Během toho seděla matka holčičky s námi v kupé, byla v šoku. Po zastavení vlaku vyběhla ven k místu, kde holčička vypadla,“ popsal svědek.

Hledá se muž v zeleném tričku

Už podruhé soud nechal přehrát záznam kamer z olomouckého nádraží, na kterém muž v zeleném tričku vybíhá z podchodu a nastupuje do vlaku.

Podle vyšetřovatelů zůstaly dveře, kterými poté holčička vypadla, nedovřené.

To druhý svědek Stanislav Hošek, který do vlaku nastupoval chvíli před jeho odjezdem, u soudu odmítl.

Dveře po sobě prý zavřel a zkontroloval.

"Vlak se rozjel asi půl minuty po tom, co jsem nastoupil. Dveře jsem za sebou zavřel. Bylo to klasické bouchnutí dveří. Ještě jsem se podíval, jestli jsou zavřené," řekl senátu.

"Nedokážu identifikovat, jestli jsem to na záznamech já. Nepamatuji si, jestli jsem měl zelené tričko,“ dodal.

Nahrávka je podle něj nekvalitní. „Nelze ani rozeznat, jestli má ten člověk batoh. Já jsem cestoval s batohem,“ upozornil Stanislav Hošek.

Za pravdu mu dala i Jarmila Pospíšilová, obhájkyně jedné z obžalovaných pracovnic Českých drah. „Nepopírám, v jaké kvalitě kamerový záznam je,“ okomentovala výpověď svědka.

Matka bude vypovídat na dálku

Holčička z vlaku vypadla v době, kdy byla její matka s druhou dcerou na toaletě. Vlak v tu chvíli jel rychlostí 111,5 kilometrů za hodinu.

Z usmrcení z nedbalosti je obžalovaná Jana Stejskalová, tehdy průvodčí vlaku, a vlakvedoucí Jarmila Soukupová. Hrozí jim až šest let vězení.

Předseda senátu Petr Bednář odročil líčení na neurčito. Soud chce vyslechnout matku holčičky, momentálně tak čeká, až se zlepší její zdravotní stav.

Státní zástupce i advokáti obžalovaných pracovnic Českých drah souhlasili s tím, aby výslech matky proběhl videokonferencí.