Na rok a půl staré dítě zaútočil během návštěvy u babičky kříženec argentinské dogy a stafordšírského teriéra a smrtelně je zranil.

Z úmrtí dítěte se příbuzní dodnes nevzpamatovali a někteří museli vyhledat pomoc psychiatra.

Obžalován z usmrcení z nedbalosti byl třicetiletý majitel psa Lukáš Černošek, který byl v době incidentu se psem a třemi dětmi jako jediný v obývacím pokoji.

„Je obžalován z toho, že jako spolumajitel psa nedbal dostatečné opatrnosti a pozornosti. Jako jediný dospělý byl v obývacím pokoji, kde si hrály tři nezletilé děti se psem. Přestože věděl o určitých dispozicích psa i o problémech, provázejících chování poškozeného, nedbal opatrnosti. Útok měl pro dítě fatální následky a utrpělo vážná zranění, z nichž nejzávažnější byla tříštivá zlomenina spodiny lebeční, na jejíž následky dítě zemřelo,“ shrnul přerovský státní zástupce David Pivoda.

Udělal jsem tři kroky a pak se stalo

Obžalovaný Lukáš Černošek u soudu vyjádřil hlubokou lítost nad tím, co se stalo.

„Nebude den, co na to nebudu myslet a ponese se to se mnou do konce života,“ přiznal muž, který si podle svých slov nevybavuje konkrétní impuls toho, proč do té doby mazlíček rodiny na malého hocha zaútočil.

Zřejmě k útoku došlo poté, co dítě zatahalo psa za ocas.

„Seděl jsem v křesle a děti si hrály se psem. Asi po hodině jsem si chtěl jít zapálit a vstal z křesla. Udělal jsem dva tři kroky, a pak se to stalo,“ vylíčil.

Odvedl děti a volal záchranku

V době incidentu byla v bytě i jeho partnerka a sestra matky oběti, a pak také babička malého chlapce.

Matka dítěte odešla na návštěvu, jeho otec s nimi do bytu vůbec nepřišel.

„Viděl jsem, jak malý ležel na zemi a pes byl od něj asi metr a půl. Babička malého vzala do náruče a snažila se mu poskytnout pomoc tím, že přiložila ručník k ráně. Já jsem odvedl děti do kuchyně a zavolal záchranku,“ popisoval.

Podle něj byly na místě tři děti - mimo jiné i jeho syn.

„Když se to stalo, oblékl jsem syna a běželi jsme s přítelkyní domů. Chtěli jsme psa nechat utratit, ale zvěrolékař to odmítl. Do bytu jsme se pak už nevrátili,“ řekl.

Podle něj byl pes vychovaný, i a když v minulosti zaútočil na dva jiné psy, člověku nikdy neublížil.

Křížence jménem Aron si prý s přítelkyní pořídili od majitele ve Zlíně.

„Měl fenku stafforda, která měla štěňata. Že se jedná o křížence argentinské dogy, jsme zjistili, až když měl rok. Pes vycházel s dětmi, ale i s nájemníky domu dobře,“ popsal.

Babička: Obvinila mě, že jsem vrah 

Z výpovědí ostatních svědků vyplynulo, že v rodině nebyly dobré vztahy.

Babička zemřelého popsala, že její vztahy s vlastní dcerou a matkou poškozeného byly problematické. A po tragédii se ještě zhoršily.

„Dcera mě začala obviňovat z toho, že jsem vrah,“ vylíčila žena.

Vztah rodičů se rozpadl  

Otec dítěte se o tragédii dozvěděl po telefonu od své partnerky. Když dorazil do bytu v Předmostí, byla už na místě policie a dovnitř ho nepustili. Vztah dítěte se psem popsal jako bezproblémový.

„Syn se psem problémy neměl. Děti někdy tahají psy za uši, za ocas, ale pes na to nijak nereagoval a nechal si to líbit,“ řekl.

Po tragické smrti se jeho vztah s partnerkou a matkou dítěte rozpadl.

„Prožívám to špatně, byl to můj jediný syn. Musel jsem vyhledat odbornou pomoc a skončil u psychiatra. Náš vztah se rozpadl a musel jsem opustit i byt, už jsem tam nemohl dál bydlet,“ popsal.

Cvrnkali ho do kulí, ostatní se chlámali

Podle příbuzných bylo dítě, které zemřelo, hodně živé a někdy psovi ubližovalo i tím, že ho tahalo za ocas nebo mu zmáčklo varlata. Vidělo to totiž u dospělých.

„Cvrnkali ho do kulí a ostatní se tomu chlámali. Chlapec poté psa zatahal za varlata. Tehdy jsme u toho byli celá rodina, už nevím, jak jsme reagovali,“ popsal konkrétní situaci otec dítěte.

Že byl chlapec živel, uvedla do protokolu i matka dítěte, která ale u soudu nevypovídala.

„Neposlechl, když se mu něco řeklo. Byl hyperaktivní a přišlo mi, že rád ubližoval. Aron měl ale malého rád,“ přečetla soudkyně výpověď matky dítěte.

Její sestra a přítelkyně obžalovaného se v soudní síni rozplakala.

„To, co se stalo, je souhra nešťastných náhod a dodnes si to nedokážu vysvětlit,“ řekla žena.

Za usmrcení z nedbalosti až 6 let

Soudkyně odročila líčení na 22. ledna, a to za účelem dalšího dokazování.

„Chceme vyslechnout znalce z oboru kynologie a přehrát záznamy s výpověďmi svědků mladších osmnácti let.

Další znalecké posudky budou přečteny - z oboru soudního lékařství nebo kriminalistiky,“ konstatovala soudkyně Miluše Hadamčíková.

Obžalovanému hrozí za usmrcení z nedbalosti až šestileté vězení.