Senát však jeho novou výpověď považoval za účelovou a výjimečný trest třiceti let vězení mu potvrdil.

Proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě z února letošního roku, kterým byl Radku Větrákovi uložený výjimečný třicetiletý nepodmíněný trest, se mladík odvolal.

Trest považoval za příliš přísný a žádal o nižší. Zpochybňoval řadu důkazů a stop, které policisté na místě činu zajistili.

U Vrchního soudu znovu vypovídal, aby prý upřesnil, co se tehdy v domě věřitelů vlastně odehrálo.

„Řešili jsme, jak jim dluhy splatím. Hádali jsme se a pak došlo k potyčce. Otec mé expřítelkyně měl najednou v ruce kuchyňský nůž. Vytrhl jsem mu ho a pak už si na detaily moc nevzpomínám. Oba po chvíli leželi mrtví na zemi, já jsem vykouřil marihuanu a pak uklízel stopy," popisoval novou verzi osudného dne obžalovaný.

Netečnost a parazitování 

Radek Větrák u Vrchního soudu v OlomouciSenát vrchního soudu však odvolání zamítnul, protože podle jeho názoru doplněná výpověď Radka Větráka nic zásadního nepřinesla.

„Je to jen účelový manévr obžalovaného. Zajištěné důkazy jeho verzi nepotvrdily. Trest je sice přísný, ale není nepřiměřeně přísný," uvedl předseda senátu Vladimír Štefan.

Státní zástupce Jaroslav Kandráč byl s rozhodnutím spokojený. Výjimečný trest třiceti let vězení rozhodně nepovažuje za nespravedlivý.

„Odpovídá chladnokrevnému provedení vraždy, loupežnému motivu a naprosté netečnosti pachatele. Jakoby postrádal v mozku centra, která řídí emoce. Parazitoval na rodině poškozených. Kradl jim peníze a nakonec je zavraždil. Dnešní výpověď je jen způsobem sebeobrany," řekl žalobce.

Obžalovaný Radek Větrák ani jeho obhájce nechtěli rozhodnutí komentovat.

Za lup koupil mobil a oblečení 

Pětadvacetiletý mladík měl rodiče bývalé přítelkyně zavraždit přímo v jejich rodinném domě ve Městě Albrechtice.

Loni v polovině března rozbil sklepní okénko a vloupal se dovnitř.

Ženu ubodal ve sklepních prostorách, pak měl čekat na příchod jejího manžela. Toho zavraždil mnoha bodnými ranami v přízemí domu.

Tělo zastlal do postele a uklidil krevní stopy.

Z domácnosti ukradl hotovost v cizích měnách, sebral klíče od automobilu BMW a odjel v něm do Prahy za bývalou přítelkyní.

V hlavním městě si za odcizené peníze hned koupil nový mobilní telefon a značkové oblečení.

Pak navštívil dceru poškozených, která se s ním krátce předtím rozešla. Přenocoval u ní a další den odjel zpět do Města Albrechtice.

Přímo u domu zavražděných manželů ho zadržela policie.

Zavraždil rodiče, pak jel za dcerou

Mladík se k dvojnásobné vraždě doznal, později projevil také lítost.

Senát Vrchního soudu v Olomouci se snažil přesvědčit o tom, že zaútočil v rozčilení a po hádce.

Důkazy však potvrdily, že si vše předem naplánoval a do domu se vloupal s úmyslem se věřitelů zbavit a pomstít se jim.

Doznání ani dodatečně projevenou lítost soud nevyhodnotil jako polehčující okolnosti. Pachateli navíc přitížilo, že byl v minulosti již trestně stíhán a odsouzen.

Senát vzal v úvahu také bezcitnost, se kterou nejdříve dívce zavraždil oba rodiče a pak ji jel v jejich voze navštívit do Prahy.

Zákeřné jednání, náprava problematická

Jako přitěžující okolnost soud vyhodnotil zákeřné jednání k osobám, které ho s důvěrou přijaly do rodiny a on na nich dlouhodobě parazitoval a okrádal je.

Místo splacení dluhů, které přesahovaly půl milionu korun, je brutálně zavraždil.

Podle znalců je náprava mladíka problematická a resocializace obzvlášť ztížená. O propuštění z vězení může mladík požádat nejdříve po dvaceti letech.